Utorok 09.08.2022
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
04.08.2021 08:00

Oslava storočnice turizmu v Demänovskej Doline v znamení spoznávania


Pozvánka.


Veľké jubileum 100 rokov turizmu oslávi obec Demänovská Dolina dvojdňovým programom pre všetky generácie. Podujatie Demänovská dračia 100PA privedie hravou a interaktívnou formou deti aj dospelých k poznaniu krás, prírodného bohatstva i histórie turizmu v najobľúbenejšej doline Liptova.


V piatok 6. a sobotu 7. augusta bude areál pri Riverside (bývalá Kamenná chata) v Demänovskej Doline centrom diania Demänovskej dračej 100py.

Hneď v prvý deň, krátko po otvorení podujatia, odtiaľ vyrazia záujemcovia o turistiku na cestu za poznaním menej známeho, avšak veľmi príťažlivého sedla Machnatô. Trojhodinovú túru doplní výklad sprievodcu. „Priblíži unikátnosť miest, ktoré nadchnú nielen výhľadmi na krásy Liptova, ale aj prírodnými výtvormi skalných roklín a vyvierajúceho silnejúceho potoka podobnými Slovenskému raju. Táto trasa dokazuje, aká nádherná a pestrá je príroda v našej doline a vždy sa v nej dajú objaviť nepoznané krásy,“ hovorí starostka Demänovskej Doliny Ľubomíra Klepáčová.

Súbežne sa na svoju cestu za poznaním hravou formou vyberú aj deti. Spolu s moderátorkou si najskôr na čitateľskom workshope priblížia príbehy dračej legendy Demänovskej doliny, aby sa následne vybrali po jej stopách na zábavnú i poučnú Cestu draka Demiána. Táto rodinná prechádzka ich prevedie po náučnom chodníku Príbeh vody, ktorý smeruje k jaskyni. Počas nej čakajú na deti aj rodičov rôzne úlohy, súvisiace s horskou turistikou na Liptove a znalosťami tohto atraktívneho regiónu. Úspešné zvládnutie zábavných zadaní nezostane bez odmeny.

Naprázdno neobídu ani záujemcovia o bližšie spoznanie histórie turistiky v Demänovskej doline. Miestne legendy, dlhoroční bývalí horskí záchranári Ján Macek a Ján Dzuroška porozprávajú zaujímavé i dramatické príbehy z akcií a predvedú aj časti výstroja, ktoré pri nich používali. Karol Špánik, autor viacerých publikácií o Demänovskej doline, priblíži vývoj a zmeny, ktorými dolina za sto rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody prešla. Chýbať nebude ani Peter Holúbek, predseda Slovenskej speleologickej spoločnosti a Ján Vajs, osobnosti z radov jaskyniarov, ktorých objavy navždy zmenili dejiny doliny a Liptova a dodnes odhaľujú nové zákutia podzemného bohatstva prírodných krás.

V sobotu obohatí podujatie aj mobilné planetárium. „Bude to vôbec prvé premietanie v planetáriu na Liptove. Záujemcom v originálnych priestoroch premietne populárno-náučné filmy s tematikou ochrany prírody a jej jednotlivých súčastí – vody, stromov či klímy,“ približuje riaditeľka OOCR Región Liptov Darina Bartková.

Program Demänovskej dračej 100PY dotvoria aj zábavné kvízy pre malých aj veľkých, ukážky práce horských záchranárov a hasičov, detské atrakcie na skákanie a ďalšie možnosti na príjemné a užitočné prežitie voľných dní pri príležitosti veľkého jubilea turizmu v Demänovskej Doline. Navyše, kto sa na podujatie vyberie na bicykli, môže sa zaradiť do žrebovania o cyklistický dres Liptova.

Podujatie k 100 rokom turizmu na Liptove financuje obec Demänovská Dolina a Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV s využitím dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR.

 

Demänovská dračia 100pa | SDEŤMI.com

 

Autor: (Katarína ŠARAFÍNOVÁ, OOCR REGION LIPTOV)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.07.2021
Vláčik Korýtko v prevádzke
Obľúbená atrakcia v Ružomberku, historický vláčik Korýtko, zažíva už svoju štvrtú sezónu. Vlak s vozňom pre bicykle a kočíky premáva počas všetkých prázdninových víkendov na trojkilometrovom úseku zrekonštruovanej železnice.
viac
28.07.2021
Švábkafest: Liptovské droby v podaní Peti Vlhovej
Hlavnú úlohu na každoročnom Švábkafeste zohráva naša liptovská švábka. Tento rok však bude výnimočný. Zemiaky, ktoré boli po celé stáročia pre Liptákov dôležitou plodinou, budú zatienené rovno dvomi špecialitami.
viac
02.08.2021
Na Horehroní chystajú historické preteky na cyklodrezinách a bude aj vínna cesta
Horehronie ponúka počas tohto leta viaceré atrakcie pre návštevníkov a nebude tomu inak ani v závere tohto týždňa. Už v piatok (6. 8.) o 10.00 h odštartujú v Hronci historicky prvé preteky na horehronských cyklodrezinách.
viac
30.08.2021
Regionálne oslavy SNP aj s účasťou zástupcov ZMOS
Regionálne oslavy 77. výročia Slovenského národného povstania sa uskutočnili na Partizánskej lúke na Podbanskom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %