Soľnobanské toliare.
Na novej webovej stránke návštevník nájde všetky dôležité informácie o múzeu, rezervačný online formulár, aj virtuálne prehliadky.
Prehliadka STM - Múzea Solivar patrí medzi jedinečný zážitok, pretože zahŕňa návštevu s výkladom až štyroch objektov: Sklad soli, Gápeľ, Četerne a Varňa František. Sú určené pre jednotlivcov a skupiny, o čom svedčí každoročný nárast záujmu návštev zo strany škôl, ale aj rodín s deťmi.
Vzhľadom na súčasnú situáciu, Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš (ďalej len OOCR) sa rozhodla podať pomocnú ruku a priblížiť unikátne Múzeum Solivar k návštevníkom aj iným spôsobom. V minulom roku pre múzeum vytvorila novú a samostatnú webstránku www.muzeumsolivar.sk, kde návštevník nájde všetky dôležité informácie o múzeu, rezervačný online formulár, ale aj mnohé ďalšie zaujímavosti a v neposlednom rade aj virtuálne prehliadky. Nahliadnuť, virtuálne sa poprechádzať a pozrieť si z zblízka, resp. z iného uhla pohľadu možno všetkých päť objektov múzea (Sklad soli, Gápeľ, Četerne, Varňa František, Klopačka) a získať tak aspoň približnú predstavu o histórii ťažby a výroby soli v regióne Šariš priamo z pohodlia domova.
OOCR Región Šariš v spolupráci s Múzeom Solivar každý rok vydáva aj unikátne pamätné mince – Soľnobanské toliare, ktoré sú obľúbené nielen u numizmatikov, ale aj u tých, ktorí si radi odnášajú z návštev niečo cenné. Toliar bola kedysi veľká strieborná minca razená vo viacerých obmenách v rôznych štátoch (vrátane Uhorska). Prvý toliar bol vyrazený koncom 15. storočia v Tirolsku. Soľnobanský toliar je pamätná minca inšpirovaná starými toliarmi a grajciarmi z konca 18. a začiatku 19. storočia, ktoré sa na našom území používali počas panovania cisára Františka II. Habsburského. Toliare v roku 2020 boli vydané v dvoch limitovaných edíciách s vyobrazením Varne František: Soľnobanský toliar z rýdzeho striebra (1 unca) a Soľnobanský toliar zo zliatiny zinku a hliníka (ZAMAC). Zakúpiť si ich možno v pokladni v Múzeu Solivar, v Mestskom informačnom centre v Prešove (Hlavná ul. 67), alebo aj poštou po dohode na emailovej adrese: info@muzeumsolivar.sk.
Múzeum Solivar sa síce teší na online návštevníkov, ale, samozrejme, najviac na tých, ktorí prídu osobne. OOCR Región Šariš prišla s myšlienkou nového propagačného materiálu pre Múzeum Solivar a na sklonku roku 2020 pripravila ďalšiu zaujímavosť - prvú a jedinú kreslenú mapu soľného závodu Solivar, ktorá priblíži skutočný proces ťažby soli a vzhľad mnohých už zaniknutých objektov v Soľnej bani.
Všetky tieto novinky, prostredníctvom ktorých sa múzeum Solivar bude môcť ďalej propagovať a zvýrazniť unikátnosť tejto technickej pamiatky, aby zážitok z návštevy bol u turistov v regióne Šariš dokonalý, sa podarilo uskutočniť vďaka Oblastnej organizácii cestovného ruchu Región Šariš a Ministerstvu dopravy a výstavby SR.
Viac o Múzeu Solivar sa dozviete na jeho novej webstránke: www.muzeumsolivar.sk ako aj v audiosprievodcovi mesta Prešov (aplikácia).