Streda 03.06.2020
Dnes má meniny 
Karolína
°C
30.04.2020 12:25

Ochranári mapujú migračné trasy šeliem v Karpatoch


Snímka zdroj: (tasr).


Ochranári a priestoroví plánovači mapujú migračné trasy šeliem. Cieľom mapovania je poznať a chrániť migračné trasy šeliem naprieč celými Karpatmi.


Žijú tam najväčšie populácie medveďa, vlka či rysa. Informovala o tom Andrea Settey Hajdúchová z organizácie World Wide Fund for Nature (WWF) Slovensko.

Aktuálne ochranári skúmajú koridory na území Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Kysuce, CHKO Strážovské vrchy, CHKO Cerová vrchovina a v Národnom parku (NP) Malá Fatra. Súbežne sa mapuje aj CHKO Beskydy a NP Bükk v Maďarsku, v Rumunsku, Srbsku a na Ukrajine.

„Môže sa to zdať ako prehnane veľké územie, ale šelmy majú putovanie v génoch. Presúvajú sa pri hľadaní potravy, partnerov či nových teritórií pre samostatný život. Aj na Slovensku máme zdokumentované príbehy šeliem migrujúcich stovky kilometrov naprieč Karpatmi,” hovorí riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

Najväčšími hrozbami pre šelmy je podľa WWF výstavba ciest, rozširovanie zástavby v obciach či rozvoj rekreačných areálov.

Ján Kadlečík zo Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR hovorí, že mnohé migračné koridory sa nachádzajú na územiach, kde platí iba prvý stupeň ochrany prírody. Ak by sa živočíchy izolovali len v chránených územiach, mohlo by to ohroziť výmenu génov medzi populáciami a prežitie šeliem. „Je nevyhnutné, aby boli v krajinách nastavené pravidlá a zákony, ktoré zohľadňujú potrebu ochrany ekologickej konektivity, stoja na odborných znalostiach a zlaďujú záujmy všetkých strán v dotknutom území,” podotkol Kadlečík.

Súčasná legislatíva v oblasti plánovania nie je podľa Vladimíra Ondrejičku zo SPECTRA Centra excelencie Európskej únie (EÚ) Slovenskej technickej univerzity v Bratislave ideálna, chýba zákon o krajinnom plánovaní. „V procesoch územného plánovania, ktoré má u nás najsilnejšie postavenie, sa často stáva, že potreba ochrany biokoridorov je podriadená iným záujmom v území. To často končí prerušením biokoridoru a stratou migračnej trasy,” približuje Ondrejička.

Na Slovensku územie mapujú ŠOP, WWF Slovensko, Slovenská agentúra životného prostredia a SPECTRA Centrum excelencie EÚ v rámci projektu ConnectGREEN. Výsledkom projektu bude databáza migračných trás a opatrení pre ochranu šeliem i učebné materiály pre študentov priestorového plánovania.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.03.2017
Zhasnite svetlá a podporte myšlienku ochrany našej planéty
Myslíte si, že klimatická zmena je témou pre budúce generácie? Že ide o výhradne environmentálny problém týkajúci sa iných častí sveta, ale nie Slovenska? Že zodpovednosť za jeho riešenie je v rukách vlád a nie v rukách jednotlivcov?
viac
29.08.2017
Nórsky projekt zveľadil slovensko – ukrajinské pohraničie
Podstatná časť finančnej podpory sa sústredila do Národného parku Poloniny, potom do Užanského národného prírodného parku na Ukrajine a sčasti aj do Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat na východe Slovenska.
viac
14.11.2017
Envirorezort posilňuje ochranu vody na Slovensku
Zmenu legislatívy si vyžiadalo uplatňovanie vodného zákona v praxi Slovenskou inšpekciou životného prostredia a okresnými úradmi.
viac
28.05.2020
Zonácia je výzvou na usporiadanie predstáv ochranárov a obyvateľov
Pri zonácii národných parkov je podľa šéfa envirorezortu Jána Budaja veľkou výzvou usporiadanie predstáv ochranárov a obyvateľov územia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.92 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %