Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
15.02.2023 11:40

Obyvatelia obce nesúhlasia s výstavbou spaľovne odpadu


Ilustračná snímka.


Obyvatelia Močenka v okrese Šaľa nesúhlasia s výstavbou spaľovne odpadov neďaleko ich obce. Voči plánovanej výstavbe sa pripravuje petícia, obecní poslanci zvažujú aj vypísanie referenda.


Investíciu v hodnote približne 120 miliónov eur chce realizovať spoločnosť ewia. Centrum, ktoré má vyrásť medzi Šaľou a Močenkom, plánuje ročne spracovať približne 130 000 ton odpadu. Vytvoriť sa v ňom má 200 nových pracovných miest. "Nový závod plánuje dotrieďovať a upravovať jednotlivé zložky komunálneho a priemyselného odpadu. Ten, ktorý nebude vhodný na recykláciu, bude energeticky zhodnocovaný. To je spojené s výrobou a dodávkou tepla a elektrickej energie," uvádza sa v popise činnosti CCE.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ešte v januári súhlasilo s výstavbou spaľovne podľa variantu číslo dva, ktorý počíta s umiestnením prevádzky bližšie k Močenku. "To pobúrilo obyvateľov obce. Ako reakciu na tento krok zvolala skupina obecných poslancov na 8. februára mimoriadne zasadnutie obecného zastupiteľstva. Jeho cieľom bolo informovať občanov a diskutovať o možnosti zrušenia tejto investície," uviedol člen petičného výboru proti výstavbe spaľovne (CCE) Šaľa Michal Toma.

Podľa jeho slov prišlo na zastupiteľstvo niekoľko desiatok ľudí, ktorí starostovi Močenka Romanovi Urbánikovi vyčítali slabú informovanosť. "Ten im oponoval, že obec informovala v súlade so zákonom. Na mimoriadnom zastupiteľstve odzneli aj vulgarizmy, obecní poslanci chcú referendum. Občania sa obávajú toxických látok aj dovozu odpadu zo zahraničia," zhrnul priebeh rokovania obecného zastupiteľstva Toma.

Podľa jeho slov má projekt spaľovne viacero nedostatkov. "Poukázal na to odborný posudok vypracovaný Ladislavom Hegyim a Jindřichom Petrlíkom. Ide napríklad o zastaraný spôsob merania toxických dioxínov, problémom je tiež neplnenie povinných kritérií pre najlepšie dostupné technológie či nedostatočné špecifikovanie, ako bude prevádzkovateľ nakladať s toxickým popolom, popolčekom a škvarou. Vzhľadom na záťaž životného prostredia neponúka investor takmer žiadne kompenzácie. Vytvorenie niekoľkých desiatok pracovných miest nie je dostatočný benefit," skonštatoval Toma.

Obecné zastupiteľstvo v Močenku sa napokon k projektu oficiálne nevyjadrilo, na vyslovenie nesúhlasu s investíciou chýbal podľa Tomu jeden hlas. "Niektorí poslanci svoje zdržanie sa pri hlasovaní zdôvodňovali tým, že by rozhodovanie radšej nechali na občanoch v rámci miestneho referenda. Po neprávoplatnom referende v Trnovci nad Váhom by tak išlo už o druhé referendum, v ktorom by ľudia mohli odmietnuť výstavbu tejto spaľovne," povedal Toma.

Ako pripomenul, proti investícii sa už búrili aj obyvatelia Šale a okolitých obcí. "Niekoľko tisíc ľudí podpísalo petíciu, desiatky z nich zaslali pripomienky v rámci konania EIA a svoj názor vyjadrili aj na verejnom prerokovaní. V lete 2021 aktivisti dokonca vytvorili živý nápis Stop spaľovni," doplnil Toma.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.02.2018
Únia miest Slovenska zásadne nesúhlasí s novým zákonom o výstavbe
Únia miest Slovenska (ÚMS) nemôže podporiť pripravovaný nový zákon o výstavbe z dielne Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorý berie kompetencie samospráve a zveruje ich štátu. Navrhuje odborný dialóg zainteresovaných strán, v ktorom sa nájde vhodné riešenie.
viac
22.07.2019
Na Slovensku zrejme nepribudnú nové spaľovne komunálnych odpadov
Dokáže Slovensko do roku 2035 ukladať na skládky iba desať percent všetkých komunálnych odpadov? Podarí to aj bez investovania do nových spaľovní? Alebo sa mu cieľ so znižovaním skládkovania podarí naplniť iba hlavne recykláciou čoraz širšieho spektra i čoraz kvalitnejšieho triedenia odpadov?
viac
24.05.2021
V Šali rastie vlna odporu proti výstavbe Centra cirkulárnej ekonomiky
V Šali rastie vlna odporu proti Centru cirkulárnej ekonomiky (CCE). Občania sa obávajú znečistenia životného prostredia i zvýšenia dopravného zaťaženia.
viac
12.07.2022
Petíciu proti spaľovni odpadov podpísalo viac ako 1100 obyvateľov
Petíciu proti zámeru vybudovať spaľovňu odpadov v obci Drienov v okrese Prešov podpísalo viac ako 1100 obyvateľov. Za pracovnú skupinu o tom informovala aktivistka a obyvateľka obce Veronika Muška.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %