Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
30.11.2021 03:30

Obyvatelia Bojníc budú môcť rozhodnúť o využití časti financií z rozpočtu


Ilustračná snímka.


Bojničania budú môcť rozhodnúť o využití časti financií z mestského rozpočtu. Pravidlá participatívneho rozpočtu určuje nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré schválili mestskí poslanci na svojom poslednom rokovaní.


Navrhnúť projekty rozvoja kúpeľného mesta budú môcť obyvatelia po prvý raz budúci rok.

"Participatívny rozpočet je nastavený na obdobie dvoch rokov. Žiadosť môže posielať fyzická alebo právnická osoba, a tak sú nastavené aj jednotlivé limity," načrtla vedúca finančného oddelenia mestského úradu v Bojniciach Klaudia Bartková.

VZN podľa nej stanovilo pravidlá, ako bude mesto postupovať, vrátane špecifikácie projektov či elektronického hlasovania.

"Pre projekty, ktoré budú predkladať obyvatelia, sme vyčlenili 3000 eur a zadania pre mesto, teda mestské projekty je suma 5000 eur," priblížila ďalej mestská poslankyňa Antónia Kováčová Píšová, ktorá s návrhom zavedenia participatívneho rozpočtu prišla.

Na elektronickom hlasovaní sa podľa nej budú môcť zúčastniť obyvatelia nad 15 rokov, vybrať si budú môcť dva projekty, pri zadaní pre mesto jeden projekt. "Participatívny rozpočet je tak realitou, môžeme začať v budúcom roku oslovovať obyvateľov, aby predkladali projekty," dodala.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.12.2021
Obyvatelia TTSK môžu hlasovať o projektoch participatívneho rozpočtu
Od 20. decembra do 9. januára 2022 je spustené on-line hlasovanie o podpore projektov v treťom ročníku participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).
viac
22.12.2021
Banskobystričania rozhodli, že mesto zveľadí Urpínske serpentíny i parčík Sissi
O sumu 40 000 eur z participatívneho rozpočtu mesta Banská Bystrica sa podelia projekty Urpínske serpentíny III., 100 nových stromov pre Banskú Bystricu, Radvanská záhrada a Revitalizácia parčíka cisárovnej Sissi.
viac
07.01.2022
Prešovský kraj vyčlenil na dotácie viac ako 6 miliónov eur
O grantové peniaze prešovskej župy sa môžu aj tento rok uchádzať žiadatelia z kraja. Obyvatelia sa budú môcť po prvý raz zapojiť do participatívneho rozpočtu, rovnako po prvýkrát žiadať o dotáciu v programe rodinná samospráva.
viac
10.01.2022
Mesto Levice hľadá projekty, ktoré podporí z participatívneho rozpočtu
Obyvatelia mesta, neformálne skupiny i občianske združenia a neziskové organizácie môžu do 28. januára predkladať projekty, ktoré môžu byť financované z participatívneho rozpočtu mesta. Maximálna výška podpory na jeden projekt je 3000 eur a zahrnuje náklady na vlastnú realizáciu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %