Streda 06.12.2023
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
07.02.2022 08:40

Obnova historického parku Kerta napreduje


Historický park Kerta v Michalovciach.


Obnova historického parku Kerta v Michalovciach napreduje. Referentka odboru komunikácie, marketingu a kultúry na tamojšom mestskom úrade Marcela Andréová priblížila, že mesto začalo práce na obnove v lete minulého roka.


„Park patrí medzi 23 národných kultúrnych pamiatok na území mesta zapísaných v Ústrednom zozname pamiatkového fondu. Zároveň je najrozľahlejším parkom v našom meste a jeho revitalizáciou vznikne príjemné miesto na oddych, prechádzky s deťmi či pobyt na čerstvom vzduchu,“ priblížila Andréová s tým, že od začiatku obnovy sa v parku urobili nové mlatové chodníky, podklad pre asfaltový chodník a tiež obrubníky. Okrem toho sa zrealizovali rozvody elektriny a kamerového systému, osadili stĺpy osvetlenia a základová doska pre altánok. Na jeseň prebiehala v parku výsadba stromov a zelene.

„Počas prvých zimných mesiacov sa vzhľadom na klimatické podmienky práce zastavili. Vo februári je v pláne urobiť orez stromov a ich údržbu. V uplynulých týždňoch sa aktualizoval stav ich ošetrenia, keďže od spracovania projektu boli znova poškodené vetrom,“ zdôvodnila Andréová s tým, že hneď, ako to klimatické podmienky dovolia, bude sa pokračovať v terénnych úpravách. Práce by mali byť ukončené v máji a okrem iného v parku pribudne aj nový mobiliár.

V michalovskom parku Kreta sa nachádza približne 60 vzácnych druhov drevín, medzi nimi aj 370-ročný dub letný, dub cerový, jaseň americký a iné. Obnova parku prebieha v rámci projektu, do ktorého sa radnica zapojila s maďarským partnerským mestom Satoraljaújhely. „Výška poskytnutého príspevku z prostriedkov Európskej únie pre obe strany je viac ako milión eur, pričom rozpočet pre naše mesto je na úrovni 630 000 eur a spolufinancovanie samosprávy prestavuje približne 32 000 eur,“ uzavrela Andréová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.06.2016
Radnica má záujem zrevitalizovať park pred úradom práce
Zrevitalizovať park pred úradom práce v širšom centre mesta má záujem prievidzská radnica. Na prvú etapu projektu za viac ako 220 000 eur, ktorá má riešiť obnovu jeho verejnej zelene, žiada financie z nadácie.
viac
30.12.2017
Park pred úradom práce v Prievidzi zrevitalizujú za asi 200 000 eur
Park pred úradom práce v Prievidzi sa budúci rok dočká obnovy. Na revitalizáciu priestranstva so zeleňou, súsoším sv. Cyrila a Metoda či fontánou vyčlenila samospráva Prievidze financie v budúcoročnom rozpočte.
viac
29.11.2022
V mestskom parku sa začali práce na jeho rozsiahlej obnove
V nitrianskom mestskom parku na Sihoti sa v týchto dňoch začali prvé práce na jeho rozsiahlej revitalizácii. Ako pred časom uviedla radnica, obnova parku pod Nitrianskym hradom v hodnote takmer šesť miliónov eur sa radí svojím rozsahom k najväčším na Slovensku.
viac
30.05.2023
V mestskom lesoparku sa začínajú práce na revitalizácii
V mestskom parku v Šali sa v týchto dňoch začali práce na jeho revitalizácii. Ako uviedla radnica, v uplynulých týždňoch prebiehalo vytyčovanie inžinierskych sietí a momentálne sa premiestňujú náučné tabule, ktoré označujú zver a rastliny v lokalite.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %