Snímka zdroj: mesto Handlová
Verejnosť bude v Handlovej 10. augusta spomínať na obete banských nešťastí. Deň bielych ruží reaguje na najväčšiu tragédiu v histórii baníctva na Slovensku, keď pri výbuchu v handlovskej bani 10. augusta 2009 zahynulo deväť baníkov a 11 banských záchranárov.
"Každoročne si tento pamätný deň v Handlovej pripomínajú zástupcovia mesta, ústavní činitelia, predstavitelia samospráv, inštitúcií a verejnosť. V tomto roku to bude po 15. raz," uviedla hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.
Obete baní si ráno pripomenie delegácia Hornonitrianskych baní Prievidza spolu so záchranármi položením vencov k Pomníku obetiam banských nešťastí na hornej Nitre na mestskom cintoríne a neskôr i k pomníku na Ulici 29. augusta. Na Kostole sv. Kataríny sa o 9.30 h rozozvučia na päť minút zvony, ktoré pripomenú posledné spojenie s baníkmi v podzemí. "Počas celého dňa môžu pozostalí, verejnosť, delegácie položiť k pomníku na Ulici 29. augusta bielu ružu. Večer o 18.00 h sa bude konať stretnutie pri pomníku za účasti ústavných činiteľov, vedenia mesta a ďalších delegácií, členov Handlovského baníckeho spolku a verejnosti," doplnila Paulínyová.
Pomník baníkov na Ulici 29. augusta v Handlovej si ľudia spontánne vybrali v roku 2009 ako miesto piety a spomienky. Položením bielej ruže vzdávajú úctu baníkom aj z iných miest, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania v baniach na celom Slovensku. "Pre mesto je vzácne, že banícke spolky a cechy na území Slovenska tento symbol prijali a v rôznych kútoch baníckych miest sú banícke pamätníky ovenčené bielymi ružami, čím symboliku v podobe bielej farby ruže ako symbolu nevinnosti a zelených lístkov ako farby nádeje, aby sa takáto tragédia už nikdy nestala, nachádzame vo viacerých kútoch Slovenska," spomenula hovorkyňa mesta.
Deň obetí banských nešťastí SR schválil parlament v roku 2010. V tento pamätný deň si Slovensko pripomína spolu 476 obetí nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne hornej Nitry. Rovnako viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na slovenskom území.