Štvrtok 23.01.2025
Dnes má meniny 
Miloš
°C
15.05.2021 01:25

Obecné múzeum prezentuje život v oblasti Polonín


Nové obecné múzeum v obci Stakčín. EASYFOTO TASR - Jana Ďurašková


Naplniť myšlienku obecného múzea prezentujúceho život na úpätí Polonín, v minulosti v prihraničnej oblasti, sa obci Stakčín v Sninskom okrese podarilo po približne siedmich rokoch.


 Po neúspechu so žiadosťou o dotáciu na jeho rekonštrukciu zhromažďovali historické artefakty a rekonštruovali nevyužívanú obecnú budovu svojpomocne. Aj keď múzeum oficiálne otvorili v novembri 2020 počas osláv oslobodenia obce, prvých návštevníkov v ňom privítali až v apríli, po uvoľnení protipandemických opatrení. Väčší záujem zo strany verejnosti o historické artefakty, z ktorých každý "má svoj príbeh", očakáva iniciátor myšlienky a súčasný starosta Miroslav Bober počas letnej sezóny.       

"Celé múzeum sme robili asi päť rokov. Všetko sme si robili svojpomocne a len za obecné peniaze v rámci možností, po troške. Artefakty sme zbierali dvaja, Miroslav Buraľ a ja," priblížil pre TASR s tým, že pôvodné úžitkové predmety im ľudia zo Stakčína i okolitých obcí dávali ochotne a zadarmo. "Jediné, za čo som zaplatil, je šijací stroj. Stál ma päť eur," ozrejmil. Ako podotkol, zbierka dobových predmetov sa im rozrastá neustále. V obecnom depozitári majú i celú drevenicu z obce Topoľa s unikátnym slepým komínom, či kováčsku vyhňu z Kolbasova z roku 1898.       

Keďže sa Bober na získavaní budúcich múzejných exponátov priamo podieľal, s každým z vystavených predmetov má spojený príbeh. "Sú ich tu stovky," vyjadril sa. Dokumentujú vojnovú históriu polovice 20. storočia, éru úzkokoľajok, životy obyvateľov regiónu poznačené výstavbou vodnej nádrže Starina i jednoduchý život miestnych. Vzhľadom na charakter oblasti sa väčšina úžitkového náradia vyrábala z dreva, ľahko dostupného materiálu. Jeho obmedzená životnosť preto robí z mnohých vystavených artefaktov unikáty.  Podľa Bobera patrí spomedzi nich popredné miesto svadobnej truhlici zo začiatku 19. storočia a puzdru na oslu vyrobenému z jedného kusu dreva. "Takéto nenájdete v žiadnom múzeu," skonštatoval.       

"Dotkli sa nás štyri vojny. Prvá bola prvá svetová vojna, druhá bola takzvaná malá vojna medzi Slovenskom a Maďarskom, tretia bola druhá svetová vojna a štvrtá proti banderovcom," ozrejmil Bober, prečo je časť expozície v obecnom múzeu venovaná vojenskej histórii. Väčšinu militantných predmetov z prvej a druhej svetovej vojny, ktorými prezentujú obidve bojujúce strany, zapožičal obci miestny Klub vojenskej histórie Hodošík.       

Budovu, v ktorej múzeum sídli, postavili v roku 1939, keď sa Stačín stal súčasťou Maďarskej republiky, ako sídlo finančnej správy. Po roku 1945 slúžila ako policajná stanica, neskôr stanica verejnej bezpečnosti. Od 90. rokov 20. storočia v nej bola zasadačka obecného úradu a klub dôchodcov, nevyužitá bola až do vzniku múzea. Stakčínske obecné múzeum je otvorené v stredy a piatky, pracovníci obecného úradu sú však pripravení privítať v ňom návštevníkov i v ostatné dni.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.03.2019
Múzeum J. Thaina predstaví hrady z obdobia kráľa Mateja Korvína
Hrady z obdobia kráľa Mateja Korvína predstaví Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch. Výstavu pripravilo v spolupráci s Maďarským národným múzeom – Múzeom kráľa Mateja vo Vyšehrade.
viac
06.08.2019
Múzeum Jána Thaina predstavuje premeny života maďarskej komunity na Slovensku
Premeny rôznych aspektov života maďarskej komunity na Slovensku v priebehu posledných sto rokov predstavuje výstava 100 rokov v obrazoch. V priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch si ju môžu záujemcovia pozrieť v priebehu augusta a septembra.
viac
27.11.2021
Obec Biskupice opravuje starý vidiecky dom, chce v ňom zriadiť malé múzeum
V obci Biskupice v okrese Lučenec vznikne nové obecné múzeum. Nachádzať sa bude v starom vidieckom dome, ktorý samospráva uplynulé roky svojpomocne opravuje.
viac
20.09.2024
V Stakčíne diskutovali o zachovaní dedičstva prvej svetovej vojny v Poloninách
O dedičstve prvej svetovej vojny na území Národného parku Poloniny a severovýchodného Slovenska diskutovali vo štvrtok na workshope v Stakčíne. Cieľom podujatia bolo spojiť samosprávy, štátne inštitúcie a mimovládne organizácie, aby diskutovali o efektívnej správe tohto kultúrneho dedičstva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.29 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.72 %