Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
29.11.2022 12:35

Obec sa po takmer 20 rokoch dočkala vodovodu, dokončia ho v decembri


Ilustračná snímka.


Obyvatelia obce Tuhár v okrese Lučenec sa po takmer dvoch desaťročiach dočkali vodovodu. Práce na projekte za približne 983 000 eur bez DPH pomaly finišujú a dokončené by mali byť v decembri. Uviedol to starosta obce Peter Čeman.


Na vybudovanie vodovodu v Tuhári čakali obyvatelia obce takmer dve desaťročia. "Projekt vodovodu bol pripravený ešte v roku 2004, keď sa pripravovala projektová dokumentácia, stavebné povolenie a územné konanie," priblížil Čeman. Ako dodal, prvú dotáciu získala samospráva v roku 2007, keď sa vybudovala časť potrubia z obce Divín. Neskôr obec projekt pre nedostatok vlastných finančných prostriedkov odstúpila vodárom.

Stredoslovenská vodárenská spoločnosť po prevzatí projektu získala na vybudovanie vodovodu v Tuhári dotáciu z európskych zdrojov. Ako priblížila projektová manažérka spoločnosti Stanislava Fabianová, vysúťažená cena diela predstavovala približne 983 000 eur bez DPH. V obci sa aktuálne dokončuje asfaltovanie miestnych komunikácií po výkopoch, celý projekt by mal byť ukončený v decembri.

Podľa starostu nový vodovod vyrieši problém s nedostatkom vody, ktorý sa v uplynulých rokoch objavoval v dôsledku prejavov klimatickej zmeny. V prvom rade však projekt podľa jeho slov prispeje k vyššej kvalite života obyvateľov a môže zabrániť vyľudňovaniu obce.

"Väčšina ľudí už prípojky má, po kolaudácii budú oslovení prevádzkovou spoločnosťou na podpis zmluvy. Predpokladám, že ľudia z obce už nebudú odchádzať z dôvodu, že tu nie je voda. Niektorí odišli práve preto, lebo vodovod v obci nebol," skonštatoval Čeman.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.12.2016
Rómske domácnosti majú šancu získať prístup k pitnej vode
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) ako sprostredkovateľský orgán pre časť Operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ) vyhlásilo dňa 7. decembra 2016 výzvu zameranú na podporu prístupu k pitnej vode.
viac
06.07.2017
Regióny môžu žiadať o peniaze na zlepšenie dodávok vody a jej čistenie
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vypísalo novú eurofondovú výzvu, ktorá je zameraná na zlepšenie zásobovania pitnou vodou, čistenie odpadových vôd a kanalizáciu. Vyčlenených je 55 miliónov eur. Informovala o tom dnes Zuzana Peiger Ačjaková z MPRV.
viac
27.09.2021
Obec Závod rokuje s BVS o možnosti zvýšiť kapacity pitnej vody
Problém s nedostatočnou kapacitou vody v Závode na Záhorí by mohol vyriešiť prevod správy obecného vodovodu do siete Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) a vybudovanie prípojky k jej potrubiam.
viac
05.01.2022
Obec chce vlastný vodovod, podzemné vody sú podľa starostu znečistené
Obec Kameňany v okrese Revúca chce vybudovať svoj vlastný vodovod. V súčasnosti obyvatelia obce získavajú vodu zo studní, tá je však podľa starostu obce Erika Vranku dlhodobo znečistená a je potrebné ju prevárať.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %