Ilustračná snímka, zdroj: mesto Zvolen
Občianske hliadky, ktoré vo Zvolene pracujú od začiatku tohto roku, si obyvatelia mesta i zástupcovia samosprávy pochvaľujú. Šiesti muži v čiernych tričkách vysvetľujú ľuďom, že alkohol, hlučné správanie a obťažovanie slušných občanov nemá čo na verejnosti robiť.
„Očakávania boli jasné – zlepšiť verejný poriadok, riešiť, ale aj predchádzať podnetom, ktoré ľudia hlásia najčastejšie – pitie alkoholu na verejnom priestranstve, hlučné, drzé správanie, žobranie, obťažovanie okoloidúcich,“ hovorí primátorka Lenka Balkovičová, ktorá opätovne ohlásila kandidatúru.
Keď sa mesto Zvolen začiatkom roka 2018 púšťalo do trojročného projektu občianskych hliadok, zložených predovšetkým z miestnych Rómov, nebolo isté, čo to prinesie. "Vďaka aktívnemu oslovovaniu napokon mesto našlo šiestich ľudí, ktorí sa zaradili k mestskej polícii. Prešli úvodnými školeniami zameranými na informácie o verejnom poriadku, zákonoch či komunikáciu,“ hovorí náčelník mestskej polície vo Zvolene Juraj Chabada.
Na začiatku ich v uliciach sprevádzali mestskí policajti a sledovali, ako pri riešení problémov postupujú. „Policajti boli prekvapení, ako komunikujeme s narušiteľmi poriadku,“ uviedol jeden z členov hliadky Miroslav Oláh. „Začiatky boli, samozrejme, ťažké, nebol tam rešpekt, museli sme si ho vybudovať,“ pripomína.
Najväčší oriešok bolo podľa neho okolie železničnej a autobusovej stanice, kam teraz chodia denne. „Ak nejaká skupinka napríklad pije na verejnosti, my sa predstavíme, vysvetlíme im pravidlá. Ak nie sú ochotní ich rešpektovať, prípadne sa situácia vyhrocuje, voláme policajnú hliadku,“ hovorí ďalej Oláh. „Keď sa pozriete na železničnú stanicu teraz, vidíte rozdiel. Keď sme nastúpili, bolo tam veľa problémových skupín, popíjali, postávali, boli tam bitky, ako sme tam začali chodiť, nemáme s nimi problém, rešpektujú nás.“
Okrem staníc sa členovia občianskej hliadky pohybujú v okolí Balkánu, Sokolskej ulice, na Sekieri či Zlatom potoku. Niekde si na nich ľudia už tak zvykli, že ich volajú sami.