Ilustračná snímka - splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity pokračuje v opatreniach, ktoré majú uľahčiť zavedenie povinnej predškolskej výchovy do praxe.
V spolupráci s občianskym združením eduRoma a Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) prichádza s projektom zameraným na posilnenie odborných kapacít v predprimárnom vzdelávaní.
,,Projekt vznikol ako reakcia na plánované legislatívne zmeny v predškolskej príprave. Cieľom je zmapovať a zlepšiť pripravenosť samospráv na zavedenie a rozšírenie povinnej predškolskej prípravy v kontexte nízkej predškolskej zaškolenosti rómskych detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Spoločne s odborníkmi pre túto oblasť pracujeme na tom, aby sme boli pripravení na všetky okolnosti a prípadné komplikácie, ktoré by mohli so zavedením povinných škôlok súvisieť a včas ich odstránili“, vysvetľuje splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz.
Podľa údajov Agentúry EÚ pre ľudské práva z roku 2016 (EU-MIDIS II) materskú školu navštevuje len približne 34% rómskych detí v porovnaní s 77% nerómskych detí vo veku od 4 rokov do veku začatia povinnej školskej dochádzky. Práve predškolské vzdelávanie pritom často zohráva dôležitú úlohu v otázke úspešnosti vo vzdelávacom systéme i na trhu práce.
Rozšírenie predprimárneho vzdelávania si však na strane slovenských obcí a miest vyžiada nielen zvýšenie priestorových kapacít, ale aj kapacít týkajúcich sa odbornej pripravenosti samospráv, vrátane vedenia materských škôl a pedagogického aj nepedagogického personálu.