Nadácia Ekopolis - logo
Nadácia Ekopolis v spolupráci s Karpatskou nadáciou pokračujú po dvoch úspešných ročníkoch Programu rozvoja rómskej komunity aj v roku 2018. Program sa zameriava na podporu projektov znižujúcich sociálne vylúčenie a predsudky voči Rómom celkovou sumou 40 000 eur.
Tento rok boli peniaze rozdelené medzi 5 najúspešnejších projektov, ktoré sa od 1. apríla začali uskutočňovať.
Tento rok je zameraný na zdravý rozvoj detí od útleho veku s dôrazom na deti vyrastajúce vo zvlášť nepriaznivom prostredí s dôrazom na ich rodiny i širšie komunity. „Potreba venovať sa predškolskému vzdelávaniu detí z prostredia marginalizovaných rómskych skupín vyplynula zo skúseností a praxe mnohých mimovládnych organizácií pracujúcich v tejto oblasti. Pôvod z málo podnetného prostredia sa ukazuje ako vážny hendikep už pri vstupe detí do systému štandardného školského vzdelávania a práve preto chceme týmto grantovým programom podporiť organizácie, ktoré rôznymi inovatívnymi spôsobmi pripravujú deti v predškolskom veku na zvládnutie nárokov vyžadovaných pri nástupe do základnej školy," uvádza programový manažér Milan Hronec.
V treťom ročníku programu bolo podporených 5 projektov v celom Banskobystrickom kraji sumou 40 000 eur. „Navrhli sme podporiť aj príklady dobrej praxe z predchádzajúceho ročníka. Dvaja žiadatelia, OZ Klub rómskych aktivistov na SR a OZ Čarovné husle z Fiľakova, sú noví, “ dopĺňa M. Hronec.
Klub rómskych aktivistov na SR z Hnúšte chce sprístupniť aktivity v oblasti vzdelávania deťom predškolského veku priamo v ich rodinnom prostredí, keďže vzdelávacie inštitúcie sú pre ne neprístupné. Rovnako je ich zámerom formou osvetového vzdelávania s odborníkmi pomôcť mladým alebo budúcim mamičkám získať rodičovské zručnosti, aby mohli plnohodnotne vychovávať svoje deti.
Čarovné husle vo Fiľakove budú uskutočňovať projekt zameraný na vytváranie špecifických podmienok pre vzdelávanie detí zo znevýhodneného prostredia. Formou individuálneho prístupu chcú deti pripravovať na školskú dochádzku a zároveň zapojiť aj ich matky, aby viedli deti k čítaniu a poznávaniu.
Jedným z projektov, ktorý sa Ekopolis a Karpatská nadácia rozhodli podporiť aj v treťom ročníku, je Komunitná škôlka v Banskej Bystrici z dielne občianskeho združenia Nádej deťom. Cieľom projektu je stabilizácia už vytvorenej komunitnej škôlky a príprava 20 detí zo znevýhodneného sociálneho prostredia v predškolskom veku na povinnú školskú dochádzku.
Združenie mladých Rómov vo Valaskej plánuje zriadenie centra pre rodičov a deti vo veku 3 – 6 rokov, v ktorom budú vzdelávať prioritne v oblasti matematiky, jazyka, telesnej a výtvarnej výchovy, ale zaradia aj hygienickú náuku a poradenstvo pre rodičov v otázkach výchovy.
Nápad podpory finančnej a zdravotnej gramotnosti sa rozhodli realizovať v Komunitnom centre menšín vo Veľkom Krtíši. Problematiku zadlžovania mladých na potreby ich rodičov, pád do kolotoča úverov, exekúcií, dlhov a úžery – to všetko riešia prostredníctvom prednášok, skupinových aktivít detí a mládeže, ktoré sa naučia vyznať v hodnote peňazí.