Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
18.06.2024 02:10

Novela zákona o múzeách a galériách bola parlamentom schvalená


Ilustračná snímka: Teraz.sk


Parlament schválil novelu zákona o múzeách a galériách, prelomujúc veto prezidentky Zuzany Čaputovej.


Novelu predložila skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, mení a dopĺňa zákon o múzeách a galériách, ako aj o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty. V platnosti bude od 1. augusta 2024.

Novela reflektuje na programové vyhlásenie vlády SR v časti týkajúcej sa posilnenia identity kultúrnych inštitúcií. Vláda sa zaviazala zaviesť nové štandardy pri správe kultúrneho dedičstva a táto legislatívna zmena je kľúčovým krokom k naplneniu tohto záväzku.

Oproti súčasnej právnej úprave sa navrhuje vypustiť päťročné funkčné obdobie štatutárneho orgánu múzea alebo galérie, resp. vedúceho zamestnanca riadiaceho múzeum alebo galériu. Dĺžka výkonu funkcie bude závisieť od dosahovaných výsledkov múzea alebo galérie a manažérskych kvalít štatutárneho orgánu alebo vedúceho zamestnanca. Novela má vytvoriť pružnejší model manažérskych zmien vo vedení týchto inštitúcií.

 

Autor: (Zdroj: Ministerstvo kultúry SR, ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.04.2017
Parlament schválil obmedzenie spotreby plastových tašiek
Poslanci NR SR schválili novelu zákona o odpadoch z dielne ministerstva životného prostredia, ktorá spoplatní ľahké plastové tašky pri nákupoch s účinnosťou od 1. januára 2018.
viac
22.09.2020
Parlament schválil zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti
Parlament schválil novelu zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti, pričom nezabúda ani na rozšírenie okruhu politicky exponovaných osôb.
viac
26.11.2021
Vlastníkom verejného vodovodu či kanalizácie má byť po novom len samospráva
Vlastníkom verejného vodovodu či kanalizácie má byť po novom len obec alebo mesto, poprípade ich združenia a právnické osoby.
viac
06.05.2022
Novela zákona o organizovaní verejných športových podujatí
Parlament vo štvrtok 5. mája 2022 schválil vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 1/2014 Z. z. o organizovaní verejných športových podujatí. Podnetom k novelizácii sú aj doterajšie poznatky identifikované aplikačnou praxou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %