Piatok 05.06.2020
Dnes má meniny 
Laura
°C
05.12.2018 11:25

Nové Zámky: Mesto vybudovalo nový ekologický prírodný cintorín


Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann


Mesto Nové Zámky vybudovalo prírodný cintorín. Jeho zriadením mesto reagovalo na požiadavku občanov, ktorí majú záujem o ekologicky šetrnejšiu formu uloženia urny, skonštatoval primátor Otokar Klein.


"Záujem o kremáciu v posledných rokoch veľmi rastie, rovnako ako záujem o umiestnenie urien. Museli sme sa prispôsobiť tejto požiadavke. Na prírodný cintorín môžu ľudia chodiť zaspomínať si bez starostí s budovaním a upratovaním hrobových miest. Sem nebude možné nosiť kahance v plastových obaloch či rôzne umelé ozdoby, kvety, vence. Na prírodný cintorín patria čisto ekologické ozdoby zo slamy, lístia, konárikov, ktoré možno kompostovať," uviedol primátor.       

Nový prírodný cintorín v Nových Zámkoch je druhým prírodným cintorínom na Slovenku. Vybudovaný bol na cintoríne sv. Jozefa na ploche približne 1200 štvorcových metrov, na ktorej bolo zasadených 85 stromov, viacero druhov zelene, položilo sa 880 štvorcových metrov trávnatého koberca. Celkové náklady na vybudovanie dosiahli 20.000 eur. Súčasťou cintorína je pietne miesto z dreva a samorastu na pietny ekologický akt – poslednú rozlúčku. Na zapálenie sviečok je vytvorené jazierko, na ktoré sa dajú uložiť sviečky bez parafínu, hliníka a plastu. Ekologické sviečky sú vyrobené z včelieho vosku, sójové, kokosové, najmä bezodpadové a bez škodlivín.      

V prírodnom cintoríne je možné urnu s popolom vložiť do zeme na vyčlenenom mieste v ekologickej, rozložiteľnej urne. Tieto urny sa dajú zakúpiť v pohrebníctvach v blízkosti cintorína. Na mieste uloženia urny môžu pozostalí vysadiť strom či obľúbený kvet zosnulého. Pietny akt a uloženie urny v prírodnom cintoríne je zahrnuté v platnom všeobecne záväznom nariadení mesta Nové Zámky.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.06.2018
Termálne kúpalisko v Nových Zámkoch prešlo modernizáciou
Trojročná etapa modernizácie Termálneho kúpaliska E. Tatarika v Nových Zámkoch je ukončená. V tohtoročnej poslednej etape pribudol nový sedací termálny bazén s plochou 230 štvorcových metrov.
viac
30.11.2018
Mesto vyčlenilo do participatívneho rozpočtu 20-tis. eur
Mesto Nové Zámky chce aj na budúci rok ponúknuť svojim obyvateľom možnosť rozhodnúť o využití časti mestských financií v rámci takzvaného participatívneho rozpočtu. Zastupiteľstvo už pred časom navrhlo, aby bolo v roku 2019 vyčlenených na tento účel 20-tis. eur.
viac
22.01.2019
Ako riešiť krízový stav na našich cintorínoch
Novozámocký výrobca náhrobných doplnkov prišiel s riešením, ktoré správcom cintorínov nielen výrazne pomôže, ale navyše je veľmi estetické a posunie výzor cintorína na vyššiu úroveň.
viac
28.03.2019
Mesto chce rozšíriť sociálne služby, občania pripravujú petíciu
Mesto Nové Zámky plánuje zriadiť nové sociálne služby na území mesta. Mestské zastupiteľstvo na svojom poslednom zasadnutí schválilo zámer podať žiadosť o nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.83 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %