Utorok 21.01.2020
Dnes má meniny 
Vincent
°C
08.10.2019 03:00

Nitrianske Pravno: Samospráva začala s analýzou odpadu z domácností


Snímka zdroj: nitrianskepravno.sk


Priestor za budovou Obecného úradu v Nitrianskom Pravne zaplnili minulý týždeň odpadky. Obec ich tam vysypala preto, aby mohla so žiakmi spojenej školy analyzovať, aký druh odpadu obyvatelia vyhadzujú a čo všetko z neho by patrilo do triedeného zberu.


Zamestnanci vysypali za budovou odpad z 50 rôznych domácností, čo predstavuje päť percent odpadu produkovaného obyvateľmi v obci. "Ide nám o to, aby sme zanalyzovali mieru separácie v obci, teda ako jednotliví obyvatelia triedia odpad. Postupne zisťujeme, že je tam veľa odpadu, ktorý sa ešte dá vytriediť. Plasty, rôzne plechovky, bioodpad, ktorý by sa dal dať do kompostérov alebo na hnojisko," priblížila prednostka Obecného úradu v Nitrianskom Pravne Dagmar Matiašková Ferencová.       

Analýza podľa nej definuje mieru separácie v obci a na základe nej bude vytvorený dokument, pričom tento bude podkladom k žiadosti o dotáciu na nákup kompostérov, ktoré v obci potrebujú. "Zároveň by sme sa chceli zapojiť do výzvy na nákup programu, ktorý bude analyzovať, ako jednotlivé domácnosti separujú odpad. Predpokladám, že podľa toho, ako budú jednotlivé separovať, tak budú aj platiť za odpad. Ide o náš zámer do budúcnosti," doplnila.       

Dáta z analýzy chce obec využiť aj v rámci osvety. "Budeme robiť rôzne marketingové aktivity, aby sme naučili obyvateľov viac separovať, aby potom mohli aj oni menej platiť. Poplatky za odpad v našej obci, ktoré platia obyvatelia, nedosahujú úroveň tých, čo platí obec. Obec tak nesmie doplácať za obyvateľov. Musíme sa snažiť, aby obyvatelia platili čo najmenej, ale aj oni sa musia snažiť, aby viac separovali," dodala prednostka.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.09.2016
V Spaľovni odpadu otvorili vzdelávacie environmentálne OLO Centrum
Pri príležitosti prvého Dňa otvorených dverí v Spaľovni odpadu mestskej organizácie Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) vo Vlčom hrdle v piatok (23. 9.) zároveň otvorili prvé výchovno-vzdelávacie environmentálne OLO Centrum v Bratislave.
viac
26.09.2016
Mesto distribuuje kompostéry na biologicky rozložiteľný odpad
Úspora výdavkov na skládkovanie komunálneho odpadu je hlavným cieľom umiestňovania kompostérov do domácností v Trenčianskych Tepliciach. Samospráva začala s ich distribúciou tento mesiac, do konca októbra ich rozdajú asi stovku.
viac
22.11.2019
SR zvýšila za 10 rokov produkciu komunálneho odpadu o 30 percent
Slovensko za posledných 10 rokov zvýšilo produkciu komunálneho odpadu o približne 30 percent. Slovensko v roku 2018 vyprodukovalo 2,3 milióna ton komunálneho odpadu.
viac
14.01.2020
V lesnej škôlke v Bôriku pribudne komunitná včelnica
Komunitná včelnica a včelia škola pribudne v areáli starej lesnej škôlky v Bôriku v Nitrianskom Pravne. Projektom, na ktorý získala obec dotáciu, chce ľuďom pripomenúť, aké dôležité sú včely pre životné prostredie. Vzdelávať sa v areáli budú i deti, pre ktoré miestna škola vytvorí krúžok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.37 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.79 %