Výstup na Zbojnícku chatu. (Zdroj: KOCR Severovychod Slovenska)
Návštevnosť Prešovského kraja opätovne rástla aj v roku 2024. Prešovský kraj navštívilo 1 068 052 návštevníkov ubytovacích zariadení. Zahraniční návštevníci tvorili 27 percent. Ide o druhý najúspešnejší rok v histórii z hľadiska návštevnosti ubytovacích zariadení.
V Prešovskom kraji sa v roku 2024 ubytovalo 1 068 052 návštevníkov ubytovacích zariadení. *Zdroj údajov: Štatistický úrad SR. Ubytovacie kapacity využilo o 28 177 návštevníkov viac ako vlani, čo predstavuje takmer 3% nárast. Z celkového počtu ubytovaných hostí tvorili zahraniční návštevníci 27,3 %, spolu išlo o 291 951 cudzincov. Spoločne bolo zaevidovaných 3 049 418 prenocovaní, cudzinci tvorili 25% podiel. Turisti v kraji strávili v priemere tri noci.
Počas zimných mesiacov bol prekonaný aj rok 2019
„Na historicky najúspešnejší rok 2019 nám chýba už len 3,6 percenta návštevníkov. V zimných mesiacoch január, február, marec a december boli prekonané čísla z roku 2019. V januári a marci 2024 dokonca o vyše 9 percent. Prešovský kraj je tretím najviac navštevovaným krajom Slovenska,“ uviedol Michal Iľkanin, predseda KOCR Severovýchod Slovenska.
V porovnaní s rokom 2023 bol zaznamenaný nárast počtu návštevníkov v ôsmich mesiacoch. Najvyššiu návštevnosť dosiahli letné prázdninové mesiace, pričom už tradične domáci turisti viac preferujú na domácu dovolenku mesiac august.
Zahraniční návštevníci
Najviac zahraničných návštevníkov prišlo do Prešovského kraja z Českej republiky (34,46 %), Poľska (24,67 %) a Maďarska (10,68 %). Výrazne sa zvýšil počet poľských návštevníkov, medziročne o 19 %. Narástol aj počet návštevníkov z Rumunska o 21 % a Spojeného kráľovstva o 20 %. „Nárast odzrkadľujú aj propagačné aktivity krajskej a oblastných organizácií cestovného ruchu na týchto trhoch, zvlášť OOCR Región Vysoké Tatry či podpora leteckého spojenia medzi letiskom Poprad a Londýnom. Mierny pokles priniesli štatistiky pri českých návštevníkoch, budeme sa snažiť prispieť propagačnými aktivitami k ich opätovnému rastu,“ informoval M. Iľkanin. Najvyšší priemerný počet prenocovaní zrealizovali návštevníci z Českej republiky, v priemere 2,9 prenocovania, nasledujú návštevníci z Lotyšska, ktorí zrealizovali v priemere 2,8 prenocovaní.
Najsilnejším okresom Prešovského kraja z hľadiska návštevnosti je Poprad (729 426 návštevníkov UZ), nasledujú okresy Kežmarok (106 493), Prešov (56 340), Bardejov a Stará Ľubovňa. Vysoké Tatry tak jednoznačne tvoria dominantný región návštevnosti Prešovského kraja.
Pre návštevníkov Prešovského kraja bolo v roku 2024 k dispozícii 1078 ubytovacích zariadení. Tržby za ubytovanie dosiahli výšku 125 482 589 eur (bez DPH).
Aktivity na podporu návštevnosti
„V roku 2025 chceme posilniť marketingovú komunikáciu nielen na domácom trhu, ale aj smerom na okolité krajiny. Chystáme viaceré aktivity v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom, s oblastnými organizáciami cestovného ruchu a rozmanitými aktérmi. V súvislosti s rekonštrukciou Múzea moderného umenia A. Warhola v Medzilaborciach pripravujeme produkty cestovného ruchu v priľahlom regióne. Táto aktivita je spoločná s OOCR Horný Zemplín a zameraná bude na mäkký turizmus a poznávanie jedinečností tohto málo známeho územia, aby sme turistov zdržali v regióne,“ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska. Ako doplnil, v roku 2025 sa domáci a návštevníci môžu tešiť aj na jubilejný desiaty ročník rodinnej cestovateľskej hry LEGENDARIUM, ktorý bude inovovaný vo forme mobilnej aplikácie. Podľa oficiálnej štatistiky sa v roku 2024 do Legendaria zapojilo vyše 3200 zaregistrovaných detí, reálne sú čísla vyššie o počty sprevádzajúcich osôb a tých zapojených, ktorí sa do súťaže neregistrovali.
Návštevnosť kraja podporila KOCR Severovýchod Slovenska v r. 2024 aj ďalšími marketingovými aktivitami, infocestami influencerov, prezentáciami na veľtrhoch cestovného ruchu, tvorbou zážitkových produktov a investíciami do prvkov turistickej infraštruktúry. Patrí k nim napríklad obnova turistických informačných tabúľ na Spiši a Zamagurí, obnova tabúľ na náučných chodníkoch k cintorínom 1. svetovej vojny vo Výrave a Veľkrope alebo údržba singletrackov Cyklostopy pri Starej Ľubovni.
V oblasti rozvoja turistickej infraštruktúry bola výrazne zastúpená cykloturistika, obnovou prešlo vyše 300 kilometrov cyklotrás v Prešovskom kraji. Na prízemí rozhľadne Marčulina v Levočských vrchoch bola vybudovaná útulňa, ktorá bude sprístupnená v jarných mesiacoch roku 2025. Aktivity boli realizované z členského príspevku Prešovského samosprávneho kraja, dotácie Ministerstva cestovného ruchu a športu SR a členských príspevkov oblastných organizácií CR.