Štvrtok 21.11.2024
Dnes má meniny 
Elvíra
°C
01.06.2016 06:48

Nahradí tradičný asfalt na cestách plast?


Cesty z plastu môžu už do budúcna nahradiť tie asfaltové. Foto: volkerwessels.com


Tradičné asfaltové cesty, ktoré sa nachádzajú aj u nás, si vyžadujú neustále opravy. Asfalt je celoročne vystavovaný rôznemu počasiu, čo sa časom odrazí na jeho stave, najčastejšie v podobe výtlkov.


Tie nám vedia cestovanie znepríjemniť, v horšom prípade nám môžu poškodiť auto. Holandská spoločnosť VolkerWessels priniesla koncept nových plastových ciest, ktoré by mali nahradiť tradičné asfaltové cesty.

Pre niekoho utópia, pre iných možná realita. Faktom zostáva, že odhodený a nepotrebný plastový odpad pohlcuje našu planétu. Často sa hromadí nielen na skládkach, ale aj v moriach, kde je zastúpený vo veľkom množstve.

Problematiku plastového odpadu sa snaží svojim projektom „PlasticRoad“ vyriešiť spoločnosť VolkerWessels. Spoločnosť pred časom prišla s myšlienkou výstavby plastových panelov, ktoré by mali nahradiť klasické cesty z asfaltu. Na výrobu panelov zo 100 % recyklovaného materiálu by im mal poslúžiť najmä morský plastový odpad.

Plastové cesty – v čom by mali priniesť zmenu?

Ľahká konštrukcia cesty – cesta by mala byť vyrobená z jednotlivých panelov, ktoré sa do seba pri výstavbe jednoducho poskladajú. Výstavba cesty sa značne urýchli na dobu niekoľkých týždňov – oproti klasickým cestám, pri ktorých trvá výstavba mesiace až roky. Vnútorná časť cesty by mala byť dutá, vďaka čomu by sa vytvoril priestor pre prietok dažďovej vody, alebo pre káble a potrubie, ktoré môže byť vedené práve týmto priestorom. Cesty z plastu by mali byť bezúdržbové a spoločnosť uvádza až trikrát dlhšiu životnosť oproti asfaltovým cestám. V prípade poškodenej časti cesty by sa diel jednoducho vymenil za nový. Cesta by mala zvládať teploty v rozmedzí od - 40 °C až do + 80 °C. Tony plastového odpadu by tak mohli byť recyklované a opäť využité.

Plastové cesty majú podľa firmy VolkerWessels mnoho výhod.   Foto: volkerwessels.com

Prvou krajinou, v ktorej by sa mala revolučná cesta z plastu postaviť, je holandské mesto Rotterdam. Predtým však ešte projekt čaká obdobie testovania.

To, ako by mali nové plastové cesty vyzerať, si môžete pozrieť prostredníctvom videa v priloženom linku: https://www.youtube.com/watch?v=70-Jnw1CgT0

Zrejme si ešte počkáme, kým sa takéto cesty z plastového odpadu začnú stavať aj u nás. Otázne je aj to, či by firma zaoberajúca sa výrobou týchto panelov z recyklovaného materiálu mala na Slovensku dostatok materiálu na ich výrobu. Dovoz plastového odpadu z morí by mohol byť pridrahý a množstvá vytriedených plastov na Slovensku sú stále nízke. Väčšina plastov stále končí v zmesovom komunálnom odpade. Priemerný Slovák vytriedi len 6,85 kg plastov, čo je iba 2,12 % z toho, čo reálne vyprodukuje. Uvidíme, či sa nám tieto čísla podaria zvýšiť vďaka novej odpadovej legislatíve podarí. Dovtedy môžeme Holanďanom iba tíško závidieť.

Autor: SZ


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.07.2016
Vyznáte sa v recyklačných symboloch na obaloch? Papier, sklo a iný materiál
V druhej časti článku o recyklačných symboloch sa zameriame na ostatné materiály, z ktorých sa obaly vyrábajú, a to napríklad na papier, sklo či kovy. Vyznáte sa v označeniach na obaloch produktov? Prinášame vám prehľad tých najčastejších symbolov, s ktorými sa môžete na obaloch stretnúť.
viac
08.12.2017
Globálna kríza s plastmi pokračuje bez globálneho riešenia
Ľudstvo za 50 rokov vyrobilo 8,3 miliardy ton plastov, z ktorých dokázalo recyklovať sotva 9 percent. Pri doterajšom trende do roku 2050 vyrobí plastov štvornásobne viac. To sa odráža na rastlinstve a zdraví rýb či ostatných živočíchov v oceánoch.
viac
01.07.2019
MŽP SR: Miera recyklácie komunálneho odpadu medziročne stúpa
Slovensko chce do roku 2020 dosiahnuť mieru recyklácie komunálnych odpadov na úrovni 50 percent, uviedlo to Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.
viac
19.04.2024
Recyklačné centrum stavebného odpadu z ciest by mohlo byť realitou
Zámerom kraja je vybudovať cestárske recyklačné centrum. Slúžiť má na opätovné použitie vybúraného stavebného odpadu z ciest. Ročne by ho pritom spracovalo až viac ako 100-tisíc ton.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %