Nedeľa 15.12.2019
Dnes má meniny 
Ivica
°C
10.09.2019 04:15

Na židovskom cintoríne čítali mená deportovaných i záchrancov Židov


Čítaním ďalších mien deportovaných židovských obyvateľov zo Zvolena a okolia, začalo v utorok dopoludnia na tamojšom židovskom cintoríne pravidelné podujatie pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia. EASYFOTO TASR - Jozef Poliak.


Čítaním mien deportovaných židovských obyvateľov zo Zvolena a okolia začalo v utorok dopoludnia na tamojšom židovskom cintoríne pravidelné podujatie pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia.


Spomienkový a vzdelávací program sa následne uskutoční nielen na židovskom cintoríne, ale aj v priľahlom Parku ušľachtilých duší a na tamojšej Technickej univerzite.         

"V cintoríne sa čítali nielen mená deportovaných, ale aj mená záchrancov židovských životov na Slovensku, ktoré sú uvedené na Múre cti pred židovským cintorínom. Múr cti je jedinečným pamätníkom na Slovensku, vznikol podľa pamätníka Yad Vashem v Izraeli," uviedol pre TASR jeden z organizátorov podujatia Jozef Klement.       

Program zavŕšila od 11.45 h séria krátkych prednášok na tému holokaust a rasové zákony na Slovensku v priestoroch Technickej univerzity. Prednášajú renomovaní historici Eduard Nižňanský, Stanislav Mičev a ďalší. "Na záver bude dramatizované čítanie študentov SPŠ dopravnej vo Zvolene," dodal Klement.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.12.2016
Lokálna mena živec po 2,5 roku končí
Na konci tohto roku končí po zhruba dva a pol roku od zavedenia lokálna mena živec. Obchodníci si živce budú môcť spätne zameniť za eurá do konca januára 2017.
viac
10.10.2017
Vo Zvolene otvorili prvý prírodný cintorín na Slovensku
Vo Zvolene vznikla Záhrada spomienok, prvý prírodný cintorín na Slovensku. Za projektom stojí Centrum etickej a environmentálnej výchovy Živica i Andrea Uherková a Monika Suchánska, absolventky Sokratovho inštitútu.
viac
02.08.2019
Dobrovoľníci osadia na vojnovom cintoríne tabuľky s menami padlých
Na vojnovom cintoríne z prvej svetovej vojny v obci Topoľa v okrese Snina by na 26 hroboch mali pribudnúť identifikačné tabuľky. Ako pre TASR povedal iniciátor aktivity Andrej Buday, dobrovoľníci ich plánujú osadzovať dnes - v piatok (2. 8.).
viac
17.10.2019
Richard Rybníček vyzýva antifašistov i kotlebovcov na minútu ticha
Centrom Trenčína budú dnes (17. 10.) znieť mená trenčianskych obetí holokaustu a 2. svetovej vojny. Ide o reakciu mesta na verejné zhromaždenie Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) na Mierovom námestí, ktoré je ohlásené od 14.00 h do 19.00 h.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.81 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %