Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
25.05.2024 03:05

Na Zemplínskej šírave pribudne nová výletná loď Labe


Výletná loď Labe. Zdroj: FB/Instagram plavbysirava


Na Zemplínskej šírave pribudne nová výletná loď Labe. Po vyše 30 rokoch nahradí doterajšiu loď Zemplín. Podľa Mateja Kapraľa, konateľa spoločnosti ZVD, ktorá bude loď prevádzkovať, je predpoklad, že plavidlo dorazí na šíravu ešte na tohtoročnú turistickú sezónu.


Presný dátum ale Kapraľ neuviedol, keďže preprava je veľmi náročná.        

Loď typu Bifa má kapacitu 164 osôb a disponuje slnečnou palubou a klimatizovaným salónom. Cieľom je organizovať náučné plavby po Zemplínskej šírave, zážitkové plavby, oslavy a firemné akcie. Loď prešla kompletnou rekonštrukciou v roku 2012. Je vybavená slnečnou palubou, klimatizáciou, sociálnymi zariadeniami, barom a kuchyňou. Ak sa loď udomácni, plánuje prevádzkovateľ investovať aj do okolia, prístavu a nástupišťa.         

Loď už vyplávala z Prahy a putuje cez Nemecko, Rakúsko, Chorvátsko, Srbsko, Maďarsko až na Slovensko do Stredy nad Bodrogom. Prepravu lode zabezpečuje spoločnosť, ktorá vlastní prístav v obci Ladmovce. V minulosti prepravovala aj loď Bohemia na Domašu.         

Kapraľ uviedol, že proces prevozu výletnej lode je náročný a komplikovaný, ide už o tretí pokus. "Najprv vypukol COVID-19, neskôr vojna na Ukrajine, kvôli ktorej stúpli ceny všetkého, aj pohonných hmôt. Veľkým problémom boli aj suchá v Európe a niektoré úseky riek neboli dlhé mesiace splavné," uviedol Kapraľ s tým, že reagovali na výzvu Terra Incognita, ktorú vypísal Košický samosprávny kraj. Podali projekt a získali dotáciu vo výške 170.000 EUR.         

"Bez tejto pomoci by sme do toho určite nešli, lebo celý projekt by stratil ekonomický zmysel vzhľadom na obrovské celkové náklady," dodal. Kapraľ pre TASR uviedol, že cieľom je zopakovať úspech lode Bohemia na Domaši.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.06.2018
Jánske ohne 2018 - ako naši predkovia
Pradávne rituály a tradície spojené s letným slnovratom aj v tomto roku oživí podujatie Jánske ohne nad Šíravou.
viac
31.07.2018
Tisíce motorkárov opäť na Zemplínskej šírave
V druhej polovici augusta, v čase vrcholiacich letných prázdnin a dovolenkovej sezóny, majú svoj veľký sviatok aj motorkári. Na Zemplínskej šírave sa koná už 17. ročník Motozrazu Sveta motocyklov.
viac
21.02.2020
Pri Zemplínskej šírave vzniká rekreačný komplex za šesť miliónov eur
Pri Zemplínskej šírave má na ploche približne 12 hektárov vzniknúť rekreačný komplex. Informovala o tom Lucia Ciriaková zo spoločnosti CEE Real Estate Group, ktorá je investorom projektu.
viac
31.05.2021
DEŇ KOMUNÁLU v regiónoch košického kraja
Posledné pracovné dni posledného májového týždňa patrili podujatiu DEŇ KOMUNÁLU, ktorý Združenie miest a obcí Slovenska organizuje v spolupráci s regionálnymi ZMO.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %