Utorok 25.06.2024
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
08.07.2021 02:30

Na zberný dvor a kompostáreň získala Gemerská Poloma viac ako milión eur


Ilustračná snímka: (tasr).


Viac ako jeden milión eur získala prostredníctvom dotácií obec Gemerská Poloma v okrese Rožňava na vybudovanie zberného dvora a kompostárne. Ako priblížila starostka obce Lillian Bronďošová, ukončenie oboch projektov samospráva očakáva v priebehu budúceho roka.


„Projekt výstavby zberného dvora je jedným z najpodstatnejších opatrení v oblasti odpadového hospodárstva našej obce,“ uviedla Bronďošová. Zberný dvor bude zameraný na triedenie objemného odpadu, jedlých olejov a tukov, drobného stavebného odpadu, textílií, šatstva a biologicky rozložiteľného odpadu v celkovom objeme takmer 300 ton ročne. Papier, plasty, kovy a tuhý komunálny odpad na zbernom dvore končiť nebudú.

„Podstatou je, že z celkového množstva vyprodukovaných odpadov na území obce niekde na úrovni do 600 ton ročne by sa mal výrazne zvýšiť podiel jednotlivých vyseparovaných zložiek. Našou snahou je priblížiť sa čo najbližšie k podielu 50 percent,“ vysvetlila starostka s tým, že ide o veľmi odvážny záväzok. Dopomôcť by tomu mohol aj prechod na množstevný zber tuhého komunálneho odpadu z domácností.

Osobitá je podľa slov Bronďošovej problematika jedlých olejov a tukov, ktoré v súčasnej dobe končia v obecnej kanalizácii. Očakáva, že vďaka zbernému dvoru sa ročne vyseparujú dve tony tohto druhu odpadu.

Zberný dvor by sa mal v Gemerskej Polome nachádzať v strede obce, vzniknúť by mal po rekonštrukcii budovy niekdajšej školy. Starostka priznáva, že aj zo strany obyvateľov prichádzajú rozporuplné reakcie, o samotný výsledok sa však neobáva. „Realizáciou projektu dôjde k výraznému zhodnoteniu schátraného majetku obce a vdýchnutiu nového života,“ vysvetlila Bronďošová a dodala, že dostupnosť zberného dvora uľahčí obyvateľom možnosť zbaviť sa svojho odpadu vhodným spôsobom.

Nový zberný dvor by mal slúžiť primárne obci Gemerská Poloma, možnosť zbaviť sa olejov a tukov však chcú poskytnúť aj obyvateľom z okolitých obcí. Čo sa kompostárne týka, samospráva počíta s možnosťou poskytnutia služby aj pre susedné obce Betliar a Henckovce. Vďaka novým projektom v odpadovom hospodárstve by v Gemerskej Polome mala vzniknúť aj jedna nová pracovná pozícia, uskutoční sa tiež školenie terajších zamestnancov a obec v budúcnosti počíta aj s pomocou aktivačných pracovníkov.

Na výstavbu zberného dvora získala Gemerská Poloma z Operačného programu Kvalita životného prostredia financovaného prostriedkami z Európskeho fondu regionálneho rozvoja dotáciu vo výške viac ako 678 000 eur, ďalších vyše 390 000 eur získala samospráva na vybudovanie kompostárne. „Vnímame to ako našu morálnu povinnosť voči nám samým, našej obci, spoločnosti, no predovšetkým našim budúcim generáciám,“ poznamenala Bronďošová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.03.2018
Na zbernom dvore v Piešťanoch pribudne kompostáreň
Mesto Piešťany získalo z operačného programu Kvalita životného prostredia nenávratný finančný príspevok vo výške 1,707 milióna eur, aby mohlo zriadiť mestskú kompostáreň. Na realizáciu stavby vynaloží ešte z vlastných prostriedkov 85-tis. eur.
viac
18.01.2021
V roku 2020 sa aj napriek pandémii Rožňava rozvíjala
Hoci bol vlaňajšok predovšetkým rokom ochorenia COVID-19, samospráva Rožňavy neprestala aj za podpory poslancov pokračovať v budovaní a rozvoji mesta. Uviedol to primátor Michal Domik v zhrnutí uplynulého roka na sociálnej sieti.
viac
22.02.2021
Staré Mesto môže cez dotácie prerozdeliť viac ako 100 000 eur
Bratislavské Staré Mesto môže prostredníctvom dotačných schém prerozdeliť viac ako 100 000 eur. Na podanie projektov zostávajú záujemcom ešte tri týždne, prvé kolo žiadostí sa uzatvára 12. marca.
viac
14.01.2023
Mesto Štúrovo vybuduje novú kompostáreň a zrekonštruuje zberný dvor
Mesto Štúrovo v tomto roku pripravuje realizáciu dvoch environmentálne zameraných projektov. Radnica na ne získala štátnu dotáciu vo výške takmer 3,5 milióna eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia, informoval magistrát.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.21 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %