Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
01.12.2022 08:25

Na vybudovanie novej kompostárne získala obec vyše 460 000 eur


Ilustračná snímka.


Obec Tomášovce v okrese Lučenec získala na vybudovanie novej kompostárne z európskych zdrojov dotáciu vo výške viac ako 460 000 eur. Ako uviedol starosta obce Ján Mičuda, nachádzať sa bude v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva.


Podľa starostu obce sa aj na dedinách v uplynulých rokoch v komunálnom odpade nachádza čoraz viac biologickej zložky. Obyvatelia už v menšej miere chovajú hospodárske zvieratá a nie všetci využívajú na spracovanie zeleného odpadu kompostéry. "Bol tu všeobecný dopyt, že ak chceme znižovať objem vyprodukovaného odpadu, bolo by dobré sa zamerať práve na biologický odpad," skonštatoval Mičuda.

Novú kompostáreň plánuje samospráva vybudovať na obecnom pozemku v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva. Projekt počíta so stavebnými úpravami i nákupom strojno-technického vybavenia, ktoré bude slúžiť na zvoz, spracovanie a zhodnotenie odpadu. "Základ bude tvoriť traktor s prídavnými zariadeniami, ťahač kontajnerov, drvič konárov či prekopávač kompostu," dodal starosta.

Vyprodukovaný kompost chce obec použiť pri starostlivosti o verejné priestranstvá, využívať ho budú môcť i obyvatelia. Časť kompostu by mala odoberať firma, zaoberajúca sa výrobou pestovateľských substrátov. Hlavným cieľom projektu je celkové zníženie produkcie zeleného odpadu, čo má prispieť aj k zníženiu nákladov miestnych obyvateľov. "U nás je zavedený množstvový zber komunálneho odpadu. Teda čím menej vyprodukujú, tým menej budú platiť," vysvetlil Mičuda.

Projekt novej kompostárne chce obec zrealizovať do konca roka 2023. V budúcnosti sa chce samospráva uchádzať aj o dotácie na vybudovanie zberného dvora či iných prvkov slúžiacich na zhodnocovanie odpadu. "Ak sa nám to podarí, chceli by sme znížiť objem odpadu na čo najmenšiu možnú mieru a vyvážať na skládky len to, čo sa naozaj už dotriediť nedá," uviedol starosta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.05.2016
Fiľakovo podáva projekt na zriadenie kompostárne
Zriadením kompostárne biologicky rozložiteľného odpadu chce samospráva Fiľakova tento rok zavŕšiť svoj zámer komplexne vyriešiť problematiku odpadového hospodárstva v meste.
viac
28.04.2021
Vo Svidníku sa pri zbere kuchynského odpadu inšpirovali zahraničím
Od nového roka začali s povinným triedením kuchynského odpadu aj vo východoslovenskom okresnom meste Svidník. Samosprávam ukladá takúto povinnosť zákon, pričom počas prvých šiestich mesiacov môžu mestá a obce na základe rozhodnutia ministerstva životného prostredia systém zlepšovať a vylaďovať.
viac
11.09.2021
Malacky opätovne požiadali o dotáciu na výstavbu kompostárne
Na mieste bývalých vodární pri vjazde do Malaciek od Plaveckého Štvrtka má vyrásť kompostáreň. Mestská spoločnosť Tekos už podala na Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR žiadosť o dotáciu na jej výstavbu, požadovaná výška je 2,6 milióna eur.
viac
08.11.2022
Mesto získalo na novú kompostáreň dotáciu viac ako 2,7 milióna eur
Mesto Kremnica v okrese Žiar nad Hronom získalo na výstavbu novej kompostárne dotáciu vo výške viac ako 2,7 milióna eur. Zhodnocovať sa tu bude aj odpad z okolitých obcí. Na svojej oficiálnej webovej stránke o tom informuje samospráva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %