Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
11.05.2022 12:35

Na stavbe košickej R2 objavili pravekú keramiku


Ilustračná snímka.


Na stavenisku úseku rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany sa súbežne s pyrotechnickým začal aj archeologický prieskum.


"Košická pôda nám zatiaľ odokryla črepové nálezy. Keramický materiál, ktorý sme našli v kilometri 17,0 – 17,3, bol hlavne z praveku a staršej doby bronzovej, ale aj z doby laténskej či zo stredoveku a novoveku," uviedla v utorok hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Predmetné územie bolo v histórii pomerne husto osídlené, obyvateľstvo sa sústredilo najmä na riečnych terasách Hornádu a jeho prítokoch. Rieka Hornád nebola len výdatným vodným zdrojom, ale pozdĺž jej toku viedla aj dôležitá komunikácia spájajúca južnú a východnú časť Karpatskej kotliny s oblasťami nad severným karpatským oblúkom, kde sa pripájala na trasy vedúce až k Baltskému moru. "Už archeologické prieskumy vykonávané v minulosti v Košiciach a okolí ukázali, že táto oblasť bola intenzívne osídľovaná od najstarších časových úsekov praveku," informovala NDS.

Z hľadiska koncentrácie archeologických lokalít je dôležité preskúmať najmä širšie okolie metropoly východného Slovenska, kde je evidované intenzívne osídlenie vo všetkých obdobiach praveku až po stredovek. Dôvodom môžu byť aj vhodné podmienky pre poľnohospodárstvo, blízke surovinové zdroje kameňa, medi a železa v Spišsko-gemerskom rudohorí a Slanských vrchoch a bohatý vodný zdroj rieky Hornád, pozdĺž ktorej navyše viedli trasy obchodných a tranzitných ciest.

"Niektoré archeologické lokality situované na trase budúceho obchvatu, respektíve v blízkom okolí tiež patria k významným slovenským a európskym lokalitám (Košice-Barca, Košice-Krásna, Valaliky-Všechsvätých, Valaliky-Košťany)," uviedla diaľničná spoločnosť.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.09.2016
Ružinovskí poslanci schválili predaj pozemkov pre výstavbu diaľnice
Na zasadaní miestneho zastupiteľstva 27. septembra poslanci jednomyseľne schválili odpredaj takmer 150 pozemkov.
viac
23.08.2018
Pri výstavbe ČOV v Čereňanoch našli artefakty zrejme z mladšej doby kamennej
Pri výstavbe čistiarne odpadových vôd (ČOV) v Čereňanoch v okrese Prievidza našli archeológovia viacero artefaktov, ktorých vek odhadujú na niekoľko tisíc rokov. Nálezy teraz budú skúmať, nevylučujú pritom, že v Čereňanoch neskôr môžu objaviť i ďalšie, keďže by malo ísť len o epicentrum nálezu.
viac
27.03.2020
Pre výstavbu križovatky Triblavina bude na D1 obmedzená doprava
Pre potreby výstavby križovatky Triblavina budú od soboty (28. 3.) do 10. apríla opäť prestavovať aj dopravné značenie. Vodiči preto musia počítať so spomalením dopravy na diaľnici D1. Informovala o tom hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Michaela Michalová.
viac
01.03.2023
Práce na mostoch v rámci výstavby obchvatu Košíc napredujú
Práce na mostoch v rámci výstavby úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, II. etapa napredujú. Na stavbe začali aj s realizáciou takzvaných vsakov. Informovala o tom hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Eva Žgravčáková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %