Streda 29.05.2024
Dnes má meniny 
Vilma
°C
24.08.2022 07:55

Na protest samospráv prišlo do Trnavy približne 400 ľudí


Snímka z protestného zhromaždenia


V centre Trnavy v pondelok 22. augusta vyjadrilo svoju nespokojnosť so vzťahom štátu k samosprávam približne štyristo starostov, primátorov a zamestnancov obecných a mestských úradov.


Proti znižovaniu príjmov samospráv z podielových daní prostredníctvom daňového bonusu protestovali dnes v Trnave starostovia a primátori z regionálnych združení miest a obcí Trnavského kraja.

Vládu vyzvali na zvýšenie príjmov miestnych samospráv v prípade zavedenia daňového bonusu, ako aj na reálny partnerský prístup k miestnej samospráve.

Starostovia a primátori počas protestného zhromaždenia odmietli tvrdenia ministerstva financií o tom, že avizovaný nárast podielových daní bude v budúcom roku obciam a mestám postačovať na zvládnutie ich nákladov. 

„Je pravda, že v poslednom desaťročí príjmy rástli, ministerstvo však neanalyzuje, ako rástli výdavky. My máme zrátané, že tie náklady rástli rýchlejšie ako príjmy,“ povedal o dôvodoch protestu predseda ZMO regiónu jadrových elektrární Jaslovské Bohunice Maroš Sagan, ktorý je starostom Cífera v okrese Trnava.

V budúcom roku môžu mať podľa neho menšie obce existenčné problémy, väčšie obce a mestá budú zasa redukovať investície.

Odložiť tak môžu napríklad zvyšovanie kapacít v materských školách, výstavbu nových tried v základných školách či budovanie ďalších vodovodov a kanalizácií. 

Predseda Združenia miest a obcí Záhorie Peter Pobuda povedal, že v rámci šetrenia môže zatvoriť obecný úrad alebo materskú školu, nevie si však predstaviť čo urobí so zariadením pre seniorov.

„Ak nám štát nevykompenzuje nárast cien energií a platov, máme týchto seniorov vytiahnnuť na chodník? To sa nedá takto robiť,“ povedal dlhoročný starosta Mokrého Hája v okrese Skalica. 

Na protestné zhromaždenie Za stabilné a zdravé mestá a obce prišlo do Trnavy približne štyristo starostov, primátorov a zamestnancov obecných a mestských úradov.

Podľa podpredsedu ZMO regiónu jadrových elektrární Jaslovské Bohunice Martina Červenku budú podobné protesty aj v ďalších regiónoch Slovenska, a samosprávy prídu svoju nespokojnosť v septembri prezentovať aj do Bratislavy. 

Na proteste bolo tiež predstavené vyhlásenie samospráv, ktoré je k dispozícii TU

 

Autor: (SITA, ZMOS 23. augusta 2022, Trnavský hlas)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.11.2020
Predseda ZMOS Branislav Tréger vyzýva vládu na súčinnosť
Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti s celoplošným testovaním konštatoval, že mestá a obce podržali krajinu vždy, keď bola vystavená mimoriadne náročným skúškam. Teraz samosprávy očakávajú pomoc od centrálnej vlády.
viac
15.10.2021
Starostovia za KDH vyzývajú vládu, aby s nimi komunikovala
Starostovia obcí a miest za mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzývajú vládu SR, aby s nimi komunikovala a neobchádzala ich. Ako tvrdia, témy ako je plánovaná reforma nemocníc alebo súdna mapa mohli byť lepšie komunikované, a tak prijaté verejnosťou.
viac
28.01.2023
Verejné osvetlenie chce v pondelok na protest vypnúť viac ako polovica samospráv
Verejné osvetlenie chce na protest v pondelok (30. januára) vypnúť zatiaľ viac ako polovica samospráv po celom Slovensku. Pre TASR to potvrdil ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.
viac
11.02.2023
Kto škodí mestám a obciam, škodí ľuďom
Predseda Komory miest a podpredseda ZMOS, primátor mesta Partizánske Jozef Božik v súvislosti s riešením dopadov energetickej krízy, nepriaznivej situácie a neistotami, ktoré neustále rezonujú naprieč celým územím, zvolal 9. februára 2023 ďalšie online rokovanie Komory miest ZMOS.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %