Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
15.10.2021 10:50

Starostovia za KDH vyzývajú vládu, aby s nimi komunikovala


Predseda mimoparlamentného Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský (uprostred) počas brífigu po stretnutí lídrov samospráv za KDH v Poprade vo štvrtok 14. októbra 2021. FOTO TASR - Maroš Černý


Starostovia obcí a miest za mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzývajú vládu SR, aby s nimi komunikovala a neobchádzala ich. Ako tvrdia, témy ako je plánovaná reforma nemocníc alebo súdna mapa mohli byť lepšie komunikované, a tak prijaté verejnosťou.


 Výzvu vo štvrtok v Poprade počas stretnutia lídrov samospráv za KDH podpísalo 70 zástupcov, ďalší sa pridajú postupne.       

Podľa predsedu KDH Milana Majerského samosprávy pomohli štátu počas testovania na ochorenie COVID-19 a sú nápomocné i pri očkovaní. "Teraz je na rade vláda, aby pomohla starostom, ktorí tiež potrebujú pomoc. Vláda by si mala uvedomiť, že starostovia sú ich rovnocenným partnerom,“ uviedol Majerský. Ako povedal, často sú obchádzané Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únia miest Slovenska, ako aj Združenie samosprávnych krajov SK8.       

"Je to výzva, v ktorej vyzývame vládu na komunikáciu. Chceme byť plnohodnotným článkom v spolupráci s vládou, aby sme pripravili lepší život pre ľudí, ktorí žijú v regiónoch,“ vysvetlil Majerský.       

Starostu Michala Strnála z Oravskej Polhory, ktorá má takmer 4000 obyvateľov, trápi nízka úroveň a miera vzájomnej komunikácie medzi starostami a vládou SR. "Považujeme za veľmi potrebné vyzvať vládu SR, aby viac komunikovala všetky dôležité problémy práve so zástupcami samospráv, aby sme sa nedozvedali, že nám idú niekde zrušiť súd alebo obmedziť počet akútnych lôžok v nemocniciach, či na územiach našich obcí a miest idú vyhlasovať nové chránené územia bez toho, aby to ľudia v dotknutom území vedeli,“ skonštatoval.       

"Výzva sa týka predovšetkým toho, aby si vláda SR uvedomila, že v samospráve má veľmi zodpovedného a veľmi vzdelaného partnera, ktorého je dobré osloviť predtým, ako čokoľvek rozhodne, pretože si ušetrí paniku, komplikácie a vzdor samosprávy,“ doplnila starostka obce Radatice Gabriela Viazanková.            

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.04.2020
Vláda chce, aby starostovia, primátori a župani zverejňovali majetkové priznania
Zverejňovanie majetkových priznaní starostov, primátorov a predsedov samosprávnych krajov, zjednodušené pravidlá miestneho referenda aj právo verejnosti zúčastňovať sa na zasadnutí poradných orgánov samosprávy.
viac
18.01.2022
Sp. Nová Ves žiada štát o pomoc, mestu chýba milión eur na energie
Samospráva v Spišskej Novej Vsi žiada štát o pomoc, mestu chýba milión eur na energie. Primátor Pavol Bečarik v tejto súvislosti vyzýva vládu SR, aby pomohla samosprávam zvládnuť rapídny nárast ceny elektrickej energie, ktorý postihne mestá a obce na Slovensku.
viac
05.05.2022
ÚMS: Prostriedky na zníženie dosahu zdražovania nemôžu ísť na úkor samospráv
Samosprávy podporujú prorodinnú politiku štátu, upozorňujú však, že jej opatrenia nemôžu ísť na úkor financií, ktoré majú mestá a obce na zabezpečenie služieb svojim obyvateľom.
viac
24.08.2022
Na protest samospráv prišlo do Trnavy približne 400 ľudí
V centre Trnavy v pondelok 22. augusta vyjadrilo svoju nespokojnosť so vzťahom štátu k samosprávam približne štyristo starostov, primátorov a zamestnancov obecných a mestských úradov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %