Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
06.09.2016 01:18

Na ochranu kontajnerov pred medveďmi pôjde 1,5 milióna eur


Snímka zdroj: (tasr).


Za ich časté návštevy medveďov pri ľudských obydliach môžu aj nelegálni zberači lesných plodov. Odstrel by však bol príliš radikálnym krokom.


„Odstrel medveďov, ktoré strácajú prirodzenú plachosť pred človekom a schádzajú k obydliam, nie je ideálnym riešením. Prvotne je potrebné pristúpiť k menej radikálnym preventívnym opatreniam s cieľom eliminovať možné strety s človekom,“ vyjadril sa tak dnes na margo problému s medveďmi v obývaných oblastiach Tatier minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).       

Rezort životného prostredia poskytol samosprávam na riešenie situácie prostredníctvom Environmentálneho fondu dotácie vo výške 1,5 milióna eur. Finančné prostriedky poputujú na zabezpečenie kontajnerových stojísk na komunálny odpad pred medveďom. "Táto dotácia by mala ísť do najrizikovejších lokalít. Najväčšiu dotáciu vo výške približne 1,2 milióna eur získalo mesto Vysoké Tatry. Obec Štrba dostala 200-tisíc eur a obec Podkonice 60-tisíc eur," vymenoval Sólymos s tým, že ochrana ľudského života stojí na prvom mieste.       

Situácia s medveďmi je tento rok podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavla Majka najmä vo Vysokých Tatrách mimoriadne dramatická. "Medvede už stratili plachosť a schádzali dole dokonca aj cez deň. V Starej Lesnej sme museli vykonať aj jeden odstrel medvedice. V meste Vysoké Tatry budú zabezpečené všetky veľké nádoby na odpad pri všetkých bytových domoch. Problém sa síce úplne nevyrieši, ale výrazne znížime riziko stretu medveďa s človekom," vysvetlil. Ako ďalej doplnil, medvede sa pravdepodobne presunú do iných obcí, kde budú tento problém riešiť individuálne. Na vlastné náklady by si mali nádoby na komunálny odpad podľa neho zabezpečiť aj podnikateľské subjekty.       

Medvede schádzajú k obydliam aj pre nelegálnych zberačov lesných plodov, ktorí z Tatier odnášajú desiatky kíl čučoriedok, brusníc či hríbov. Správa TANAP realizuje pravidelne preventívne akcie zamerané proti nelegálnym zberačom. "Kontroly vykonávame každý týždeň aj v súčinnosti s políciou. Udeľujeme blokové pokuty," doplnil Majko s tým, že s medveďmi sa snažia bojovať rôznymi druhmi plašenia. "Všetky typy plašenia však majú len dočasný účinok. V krátkom čase sa zviera k nezabezpečeným kontajnerom nakoniec vrátilo," povedal.       

Vo Vysokých Tatrách dokonca vyhlásili pre časté návštevy medveďov priamo v osadách mesta na začiatku apríla mimoriadnu situáciu. Ministerstvo životného prostredia žiadali o výnimku na odstrel 20 medveďov, rezort im vyhovel v dvoch prípadoch. Keďže Vysoké Tatry sú významným centrom turizmu, dôležité je podľa primátora Jána Mokoša dbať nielen na bezpečnosť obyvateľov, ale aj návštevníkov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.08.2016
Problém s medveďmi neutícha, vyriešiť by ho mohli odpadové staničky
Od apríla platí na celom území Vysokých Tatier mimoriadna situácia. Problémom je zvýšený pohyb medveďov v blízkosti ľudských obydlí.
viac
26.09.2017
V košickej zoo testovali kontajner odolný voči medveďom
Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou (SWS–Slovak Wildlife Society) dnes v košickej zoo testovala odolnosť 1100-litrového upraveného kontajnera voči medveďom.
viac
26.06.2020
Envirorezort plánuje monitoring veľkých šeliem
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pod vedením Jána Budaja plánuje registráciu a monitorovanie veľkých šeliem, ktoré stratia plachosť a budú prejavovať synantropné správanie.
viac
28.04.2023
S inštaláciou špeciálnych staničiek sa začalo, práce potrvajú do jesene
Vo Vysokých Tatrách začali tento mesiac s inštaláciou špeciálnych staničiek na odpad, práce potrvajú do jesene.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %