Ilustračná snímka.
Na štvrtom ročníku konferencie Futuregion, ktorá sa v utorok (18. 10.) konala v Lučenci, sa diskutovalo najmä o regionálnych rozdieloch a súčasných ekonomických problémoch spojených s infláciou a energetickou krízou.
Za organizátorov o tom informoval Daniel Kojnok z iniciatívy Aliancia za silné regióny.
Konferencia Futuregion sa konala v priestoroch historickej radnice v Lučenci. Hlavným cieľom podujatia bolo naštartovať koordináciu spoločného postupu pri presadzovaní rozvojových záujmov a hospodárskych potrieb kraja voči centrálnym inštitúciám s cieľom znižovania regionálnych rozdielov v rámci Banskobystrického kraja.
"Podľa analýz OECD patrí Slovensko medzi krajiny s najväčšími regionálnymi rozdielmi. Keď porovnáme regióny na západnom Slovensku s regiónmi na východnom Slovensku alebo juhu Banskobystrického kraja, môžeme hovoriť o dvoch rôznych svetoch," skonštatoval Kojnok.
O rozvoji zaostávajúcich regiónov diskutovali v rámci hlavného diskusného panelu zakladateľ Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Juraj Karpiš či predseda Banskobystrickej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Vladimír Mužila.
"Diskutéri sa zhodli, že dlhodobý a chronický úpadok niektorých regiónov spôsobujú vážne hospodárske deformácie. Na druhej strane v prípade pokračovania reformy prenosu kompetencií z centrálnej vlády na menšie prirodzené územné celky to prinesie zásadný rast hrubého domáceho produktu (HDP) v celej krajine, a to až do výšky desať percent HDP," uviedol Kojnok.
Iniciátorom konferencií Futuregion je iniciatíva Aliancia za silné regióny, spoluorganizátormi podujatia boli Banskobystrická regionálna komora SOPK, Centrum rozvoja inovácií v Lučenci, Banskobystrický samosprávny kraj a mesto Lučenec.