Nová vyhliadková veža pri Gombaseckej jaskyni.
V Košickom kraji pribudla ďalšia vyhliadková veža, ktorá ponúkne návštevníkom nový pohľad na areál pri Gombaseckej jaskyni.
Výsledok projektu podporeného cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita dnes slávnostne uviedli do života./ Oddychový areál pri Gombaseckej jaskyni (UNESCO), v objatí nádhernej prírody, je znova o niečo zaujímavejší. Na jeho novej tvári systematicky pracujú aktívni ľudia z Občianskeho združenia Pre rozvoj Gombaseku už niekoľko rokov.
V tomto roku tu, vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja (KSK) cez krajskú organizáciu cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT), rozšírili zvonicu postavenú vlani. Ponovom tak plní aj funkciu vyhliadkovej veže. V rámci svojej rozvojovej vízie však občianske združenie ešte dokončuje ďalšie aktivity z projektu podporeného sumou 13.000 eur.
,,Okrem rozšírenia zvonice o funkciu vyhliadkovej veže sme odštartovali výstavbu fontánky, ktorá poslúži ako verejný zdroj pitnej vody, a turisticky zaujímavej atrakcie - Okna do minulosti. Pôjde o priehľadnú tabuľu, cez ktorú sa návštevníkovi pri pohľade na ruiny pavlínskeho kláštora dokreslia kontúry celej pôvodnej stavby,” uviedol správca areálu Gombasek Endre Szabó z OZ Sine Metu.
V dlhodobejších plánoch aktívnej skupiny nadšencov je okrem uchovávania historickej hodnoty areálu aj zabezpečenie kvalitnej infraštruktúry. Preto plánujú veľkú rekonštrukciu terasy, výstavbu reštaurácie s multifunkčným priestorom a rozšírenie ubytovacích kapacít. Gombasecká jaskyňa patrí medzi šesť sprísupnených jaskýň na území Košického kraja, ktoré sú zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Najvýznamnejšou pamiatkou popri jaskyni je areál zaniknutého gotického kláštora pavlínov zo 14. storočia. Areál je každý rok dejiskom Gombaseckého letného tábora, ktorý je pre maďarskú komunitu na Slovensku akousi obdobou Festivalu Pohoda. “Košický kraj sa snaží systematicky podporovať rozvoj cestovného ruchu, pretože práve ten je nástrojom, ktorý prináša do regiónov tržby. Preto sme navýšili aj finančnú čiastku, ktorá bude v budúcom roku prerozdelená medzi projekty, ktoré sa zapoja do výzvy Terra Incognita.
Areál v Gombaseku je tiež príkladom toho, že viacročná spolupráca funguje a má zmysel. Vlani prešli opravou ruiny kláštora pavlínov, rok predtým bol vybudovaný náučný chodník. Je to lokalita, ktorá láka aj maďarských návštevníkov a sme preto radi, že sa tento unikátny areál rozrastá,” povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Vďaka dotačnému mechanizmu TOP Lokality (zameraný na rozvoj návštevníckej infraštruktúry v bezprostrednom okolí pamiatok Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO) sa v blízkosti Gombaseckej jaskyne podarilo za posledné roky vybudovať náučný chodník a zrevitalizovať a sprístupniť ruiny pavlínskeho kláštora.
“Spoločne s občianskymi združeniami, ktoré v areáli pôsobia, sa nám z roka na rok darí robiť okolie pamiatky svetového dedičstva atraktívnejším pre návštevníkov. Z nášho pohľadu je táto dlhodobá spolupráca dokonalým príkladom toho, ako možno v partnerstve koncepčne rozvíjať návštevnícke územie,” doplnila výkonná riaditeľka KRT Lenka Vargová Jurková.