Sobota 19.09.2020
Dnes má meniny 
Konštantín
°C
03.08.2020 10:05

K zatraktívneniu chodníka prispela obec i župa vďaka programu Terra Incognita


Ilustračná snímka (KRT)


Vynovený turistický chodník spájajúci obec Ochtiná s Ochtinskou aragonitovou jaskyňou už sprístupnili verejnosti.


Takmer tri kilometre dlhý turistický chodník, spájajúci obec Ochtiná s Ochtinskou aragonitovou jaskyňou, sa po rokoch dočkal revitalizácie. Ide o ďalší úspešný projekt, ktorý podporil Košický samosprávny kraj cez program Terra Incognita. Od 25. júla, keď ho slávnostne predstavili verejnosti, sa obyčajný prechod lesným chodníkom zmenil na príjemný zážitok tak pre peších turistov ako aj cyklistov.

Z obce Ochtiná k Ochtinskej aragonitovej jaskyni vedie iba jediná turistická cesta. Jej terén bol ešte donedávna neudržiavaný a pre návštevníkov menej atraktívny. Potrebu zlepšiť tento stav si uvedomovalo aj vedenie obce Ochtiná, preto sa v roku 2019 prihlásilo do výzvy na podporu cestovného ruchu vyhlásenou KSK, a ako úspešný žiadateľ mohli svoj zámer zrealizovať.

„Ochtiná má veľký turistický potenciál, čo bolo jedným z mnohých dôvodov, prečo projekt získal podporu z krajského dotačného programu Terra Incognita. V rámci projektu sa podarilo vyrovnať terén, pribudla oddychová zóna s prístreškom a miestami na sedenie, lavičky, relaxačné siete, informačné tabule, odpadkové koše, stojany na bicykle a detské preliezačky. Sme radi, že sme mohli prispieť k tomu, aby sme spríjemnili čas návštevníkom Ochtinej, ktorí sa sem vyberú, aby navštívili unikátnu jaskyňu či goticko-románsky kostol s jedinečnými freskami,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Chodník má teraz dve trasy - turistickú a cyklistickú. Ako doplnil starosta obce Ochtiná Július Rusnák:,,Pri revitalizácii chodníka pre peších sa znížila jeho náročnosť, aby slúžil skôr turistom, ktorí chcú v lese relaxovať a oddychovať. Pribudlo niekoľko pokojových zón, kde si ktokoľvek môže oddýchnuť. Zlepšilo sa aj značenie chodníka, a to už od autobusovej zastávky v obci, čo uľahčí orientáciu aj veľmi amatérskym turistom.

Dôležitosť UNESCO pamiatok a ich okolia vyzdvihla aj výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková:,,Ochtinská aragonitová jaskyňa patrí medzi 18 pamiatok UNESCO dostupných do 100 minút autom z Košíc. Predstavuje unikátny prírodný fenomén a je jediná svojho druhu v Európe. Atraktivita samotných pamiatok je veľmi dôležitá, no rovnako dôležité je aj ich okolie. Realizácia projektov, akým je obnova chodníka z Ochtinej, je preto aj z našej strany veľmi vítaná."

 

Autor: (Košice region turizmus)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.10.2017
Dva fajnové dni v Margecanoch
Viac ako len skvelý gurmánsky zážitok sľubuje posledné z tohtoročnej desiatky najlepších podujatí Košického kraja. Ako jediné jesenné TOP podujatie programu Terra Incognita očakávajú Margecianske fajnoty aj tento rok vysoký záujem a množstvo spokojných návštevníkov.
viac
24.01.2018
Lyže, folklór a pár šišiek už tento víkend
Vynikajúce pražené šišky, karnevalové masky či fašiangové maškary budú v posledný januárový víkend čakať na návštevníkov prvého tohtoročného TOP podujatia programu Terra Incognita.
viac
30.07.2018
Krásnohorské hradné hry s husármi i Petrom Cmorikom
Rytierske turnaje, šermiarske súboje a maďarskí husári oživia už túto sobotu lúku pod hradom Krásna Hôrka. Tradičný výlet do histórie, ale aj koncert Petra Cmorika, ponúkne návštevníkom ďalšie tohtoročné Top podujatie programu Terra Incognita – Krásnohorské hradné hry.
viac
28.10.2019
Na areál pri Gombaseckej jaskyni sa pozriete z novej vyhliadkovej veže
V Košickom kraji pribudla ďalšia vyhliadková veža, ktorá ponúkne návštevníkom nový pohľad na areál pri Gombaseckej jaskyni.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.91 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %