Sobota 08.08.2020
Dnes má meniny 
Oskar
°C
13.07.2019 09:35

Na 29. ročníku EĽRO sa predstaví takmer 1000 účinkujúcich


Na snímke návštevníci sa prechádzajú medzi stánkami remeselníkov a občerstvenia počas otvorenia 29. ročníka festivalu Európske ľudové remeslo v Kežmarku 12. júla 2019. FOTO TASR - Oliver Ondráš


Slávnostným sprievodom mestom v piatok odštartoval 29. ročník festivalu Európske ľudové remeslo. Počas troch dní sa v Kežmarku na jednom z najväčších podujatí svojho druhu v strednej Európe predstaví takmer tisícka účinkujúcich.


Hovorkyňa mesta Zuzana Šlosárová pre TASR potvrdila, že tohtoročný úvodný sprievod centrom bol o niečo iný ako po minulé roky, keďže v tomto roku si Kežmarok pripomína 750. výročie od udelenia mestských práv.       

„Program bude až do nedele 15. júla na troch pódiách, pričom jedno z nich je umiestnené na Kežmarskom hrade. Vystúpia na nich folklórne súbory zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Ruska, Srbska či Grécka,“ upozornila Šlosárová. Dodala, že na svoje si prídu aj milovníci modernej hudby, postupne sa v Kežmarku predstavia napríklad Majk Spirit, Zuzana Smatanová či Peter Nagy, cez víkend pod Tatry zavítajú Kristína, skupina Arzén či česká kapela Čechomor. „V nedeľu čaká na návštevníkov netradičná fúzia divadla, cirkusu a folklóru Younak a program vyvrcholí v popoludňajších hodinách korunovaním kráľa remesiel,“ doplnila program Šlosárová.       

V stánkoch na námestí bude svoju prácu prezentovať približne 200 remeselníkov z rôznych odvetví, tohtoročné EĽRO však prioritne patrí cechom pivovarníkov a debnárov. „Máme tu jedného debnára, pivovarníkov máme viac, majú dokonca svoju vlastnú uličku, a v celom areáli festivalu je tak možné ochutnať viacero druhov pív,“ doplnila hovorkyňa. Program pre návštevníkov pripravili v rámci festivalu aj na Kežmarskom hrade a jeho nádvorí. V sobotu 13. júla budú do Kežmarku vypravené aj dva príležitostné vlaky. Kyvadlová autobusová doprava z a do Popradu bude vo večerných a nočných hodinách zabezpečená za symbolické cestovné, po meste bude opäť premávať i vláčik Maguráčik.       

Kežmarok bol v minulosti slobodným kráľovským mestom. Jeho slávu šírili umelci, spisovatelia, básnici, kupci, ale aj vynikajúci remeselníci. Na slávne remeselné a cechové tradície nadviazal od roku 1991 práve festival EĽRO. V súčasnosti je už toto podujatie vyhľadávanou medzinárodnou kultúrno-spoločenskou akciou, na ktorú každoročne zavítajú tisícky návštevníkov.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.07.2016
V Kežmarku odštartoval festival EĽRO
Pod Tatrami sa dnes začal 26. ročník festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO). V tomto roku je venovaný cechu hrnčiarov, ktorý oslavuje 460. výročie, a kežmarským kníhtlačiarom z 19. storočia.
viac
08.07.2019
Príbeh Krvavých dejín zavedie návštevníkov do 15. a 16. storočia
Súčasťou festivalu Európske ľudové remeslo je aj podujatie Krvavé dejiny na Kežmarskom hrade, o ktoré je každoročne veľký záujem. Inak to nebude ani tento rok a lístky na divadelné predstavenia v interiéri hradu s názvom Alžbetina pozostalosť od stredy 10. do soboty 13. júla sú takmer už vypredané.
viac
23.07.2019
Z bačovej kuchyne – Ovčiarska nedeľa
Kysucké múzeum v Čadci pripravilo pre návštevníkov v Skanzene Nová Bystrica - Vychylovka na nedeľu 28. júla 2019 celodenný program venovaný ovčiarskemu remeslu. Od 12.00 do 16.00 hod. v objekte Do Potoka budú môcť návštevníci ochutnávať syrové výrobky spojené s ukážkou výroby syrových korbáčikov.
viac
18.02.2020
Záver fašiangov bude v cechovom a remeselnom duchu
Cechové a remeselné fašiangy je názov podujatia, ktorým v Kežmarku v piatok 21. februára uzavrú obdobie zábav. Symbolický posledný fašiang sa začne o 11:00 h na nádvorí hradu, potom sa sprievod presunie cez mesto k radnici, kde sa na veľkom pódiu uskutoční kultúrny program.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %