Sobota 08.08.2020
Dnes má meniny 
Oskar
°C
09.12.2019 03:05

MŽP plánuje čo najskôr predstaviť návrh na vyhlásenie Pralesov v SR


Ilustračná snímka, zdroj: Slovakia.travel


Návrh na vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska plánuje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR predstaviť čo najskôr. Mal by pokryť všetky vzácne lokality, pralesy, pralesovité zvyšky aj zachovalé prirodzené lesy. TASR to povedal hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.


Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko aj občianske združenie (OZ) Prales sa dlhodobo snažia o vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska, zatiaľ však neúspešne, uvádzajú ochrancovia.       

Od roku 2009 až do roku 2015 prebiehalo mapovanie slovenských pralesov. Podľa Mariána Jasíka z OZ Prales sa na Slovensku zachovalo 10.180 hektárov pralesov a pralesových zvyškov.       

"Pri príprave návrhu je kľúčová rozloha, ktorá bude dostatočná pre zaistenie adekvátnej výmery vzhľadom na vzácnosť lokalít, ktorým chceme týmto zabezpečiť dostatočnú ochranu," uviedol Ferenčák.       

Dohodu na návrh rezervácie sa nedarí dosiahnuť so štátnym podnikom Lesy SR. Vedúci odboru komunikácie Lesov SR Pavel Machava poznamenal, že podnik od začiatku vítal snahu o vyhlásenie rezervácie a od roku 2007 neťažil v daných lokalitách. "Návrh, ktorý bol predložený v roku 2007, však obsahoval značné rozpory v textovej a mapovej časti. Tieto rozpory sa podarilo prekonať až po 12 rokoch," skonštatovali ochrancovia.       

Výsledkom rokovania bol v roku 2007 sľub, že lesníci nebudú v lokalitách nijako zasahovať. "Rokovania o právnej ochrane sa odvtedy výrazne neposunuli," hovorí Jasík.

WWF, OZ Prales aj rezort životného prostredia súhlasia, že zrušenie povinného odvodu pre Lesy SR vo výške päť miliónov eur by malo viesť k ochrane pralesov a zmenám v lesníckom sektore. "Máme za to, že dané podmienky odstraňujú viaceré pravidelne spomínané výhrady štátnych lesov a teda cesta k dohode by nemala byť z ich strany problematická," podotkol Ferenčák.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.03.2017
Vyhlásenie 9. ročníka súťaže Dedina roka
Slovenská agentúra životného prostredia zverejnila 21. marca 2017 podmienky a pravidlá súťaže Dedina roka pre rok 2017. Spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska tak vyhlásila už 9. ročník národnej súťaže Dedina roka.
viac
03.12.2017
Najviac lesov ubudlo v Tatranskom národnom parku a Nízkych Tatrách
Najviac lesov ubudlo na Slovensku od roku 2000 v národných parkoch. Ukázali to satelitné snímky.
viac
15.03.2018
Cena Slovenskej republiky za krajinu bude udelená už po piatykrát
Ministerstvo životného prostredia SR vyhlásilo dnes (15. marca 2018) už piaty ročník Ceny Slovenskej republiky za krajinu, ktorá je čestným vyznamenaním pre organizácie, ktoré ideovo a tematicky prispievajú k implementácii Európskeho dohovoru o krajine na národnej úrovni.
viac
19.03.2020
Envirorezort vyhlásil 6. ročník Ceny Slovenskej republiky za krajinu
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) vyhlásilo 17. marca 2020 šiesty ročník Ceny Slovenskej republiky za krajinu. Cena je čestným vyznamenaním pre organizácie, ktoré ideovo, tematicky prispievajú k implementácii Európskeho dohovoru o krajine na národnej úrovni.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %