Pondelok 25.11.2024
Dnes má meniny 
Katarína
°C
24.11.2022 01:30

MŽP by po novom mohlo uzatvoriť a zrekultivovať skládky


Ilustračná snímka: (tasr).


Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR by po novom mohlo uzatvoriť a zrekultivovať skládky. Náklady by boli hradené z účelovej finančnej rezervy.


Vyplýva to návrhu novely zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia, ktorú predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

V prípade, že bude účelová finančná rezerva nedostatočná, ministerstvo použije prostriedky zo štátneho rozpočtu. Peniaze bude následne od prevádzkovateľa vymáhať. Má sa tak podľa MŽP zabrániť špekulatívnym prevodom majetku, ktorými by sa prevádzkovateľ chcel vyhnúť finančnej zodpovednosti za uzatvorenie a rekultiváciu skládky odpadov.

Súhlas okresného úradu alebo Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) by si mal prevádzkovateľ skládky vypýtať v prípade, že by chcel predať svoj majetok alebo svoje povinnosti previesť na inú osobu. "Tieto orgány udelia súhlas len vtedy, ak si prevádzkovateľ riadne plní zákonné povinnosti vrátane úhrady nákladov, vynaložených štátom na uzavretie a rekultiváciu skládky odpadov, ktorú takýto subjekt prevádzkoval alebo prevádzkuje," poukázal envirorezort.

Návrh zákona rieši aj prípady nezákonného umiestňovania odpadu. Bez ohľadu na to, či niekto umiestni odpad na vlastnom alebo inom pozemku, po preukázaní nezákonného umiestňovania odpadu by mala byť osoba povinná zabezpečiť zhodnotenie či zneškodnenie nezákonne umiestneného odpadu na vlastné náklady. Urobiť by to mala na základe rozhodnutia okresného úradu prostredníctvom subjektu, ktorý je na to oprávnený.

Návrh zakotvuje spojenie procesov súvisiacich s posudzovaním vplyvov na životné prostredie s integrovaným povoľovaním do jedného konania. "Ich kumuláciou by sa mal skrátiť povoľovací proces a predpokladá sa tiež zníženie administratívnej záťaže, spočívajúce v odstránení duplicity niektorých procesov," vysvetlilo MŽP.

Zároveň by sa v prípade tých prevádzok, ktoré na svoju činnosť potrebujú integrované povolenie, mali na SIŽP preniesť kompetencie v oblasti posudzovania vplyvov na životné prostredie. "Spojenie posudzovacích procesov s integrovaným povoľovaním a ustanovenie jedného povoľovacieho orgánu bude mať pozitívny vplyv aj na podnikateľské prostredie, ktoré dlhodobo poukazovalo na roztrieštenosť právnej úpravy," tvrdí rezort.

Novela podľa MŽP zohľadňuje aj ciele plánu obnovy týkajúce sa oddelenia stavebného konania od integrovaného povoľovania a vytvorenia funkčného BAT centra na ministerstve. BAT centrum by mal byť orgán, ktorý koordinuje, získava, spracováva a vymieňa informácie o technológiách a výrobných postupoch z pohľadu environmentálnych záťaží a využívania obnoviteľných zdrojov a súčasne ako odvolacieho orgánu pre povoľovaciu činnosť.

Navrhujú sa úpravy v časti finančného zabezpečenia pre malé a stredné podniky, u ktorých je riziko závažnej environmentálnej škody nízke.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.11.2016
Štát preberie zodpovednosť za sanáciu šiestich nebezpečných skládok
Štát preberie zodpovednosť za šesť nebezpečných skládok, ktoré sú environmentálnou záťažou. Vláda ich na dnešnom zasadnutí zverí ministerstvu životného prostredia a ministerstvu obrany.
viac
21.08.2017
MŽP SR: Odpad pneumatík sa má zjednodušiť, často končia v prírode
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce zjednodušiť zber pneumatík, aby nekončili voľne pohodené v prírode. Po novom by sa mali bezplatne spätne zbierať nielen u distribútorov alebo v servisoch, ale aj na zberných dvoroch alebo na iných určených miestach v obciach.
viac
12.01.2022
Požiadavky na čistiarne odpadových vôd by sa mali zmeniť
Požiadavky na povoľovanie, zriaďovanie, rozvoj a prevádzkovanie čistiarní odpadových vôd by sa mali zmeniť. Precizovať by sa mali aj požiadavky na malé čistiarne odpadových vôd (ČOV) do 50 ekvivalentných obyvateľov (EO).
viac
26.07.2022
Projekty na úpravu odpadu sa realizujú v štyroch obciach
Projekty na mechanicko-biologickú úpravu (MBÚ) komunálneho odpadu sa realizujú v Partizánskom, Poltári, Hnúšti a v obci Hincovce v okrese Spišská Nová Ves. Ich kapacita je 127 325 ton za rok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %