Piatok 03.12.2021
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
04.08.2021 08:45

Mláďa myšiaka hôrneho odchovali vo svojom hniezde orly kráľovské


Orol kráľovský (Aquila heliaca).


Mimoriadne nezvyčajnú situáciu v jednom z hniezd orlov kráľovských zaznamenali členovia Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Ponitrie. Pri kontrolách hniezd orlov z dôvodu krúžkovania mláďat zistili, že orly kráľovské odchovávali vo svojom hniezde mláďa myšiaka hôrneho.


„Takúto situáciu sme v hniezde orlov za viac ako 40 rokov, čo sa venujeme ich monitoringu, nezažili. Dokonca ani z územia Slovenska nepoznáme žiaden podobný prípad,“ zhodli sa Stanislav Harvančík, Ladislav Šnírer a Viliam Šumichrast zo Správy CHKO Ponitrie.

Z okolitých krajín je známe odchovanie mláďat myšiaka orlami kráľovskými len jedenkrát z Maďarska. V roku 2014 našli v hniezde orlov kráľovských s dvomi mladými orlami vo veku päť - šesť týždňov aj dve živé mláďatá myšiaka vo veku tri - štyri týždne. Odborníci predpokladali, že orly priniesli živé mláďatá myšiakov, vybraté z hniezda, do svojho hniezda ako korisť. „Keď ich priniesli do hniezda, začali pýtať potravu, a tak ich začali popri svojich mláďatách kŕmiť. Vtáky totiž nedokážu rozlišovať mláďatá vo svojom hniezde, takže v ňom kŕmia všetko, čo od nich pýta potravu. Preto aj mladú kukučku kŕmia v hniezde rôzne druhy spevavcov,“ skonštatovali ochranári.

Z územia Slovenska sú známe prípady z minulosti, keď myšiaka odchovali orly skalné a krikľavé. V Maďarsku okrem prípadu orla kráľovského to boli štyrikrát orliaky morské, ktoré priniesli do svojho hniezda živé mladé myšiaky ako korisť. V prípade CHKO Ponitrie sa však pravdepodobne stalo niečo odlišné.

„Orly si postavili nové hniezdo už v priebehu januára, zdržiavali sa v okolí. Vajíčka znášajú najskôr koncom marca, ale častejšie až v prvej polovici apríla. Vtedy začínajú znášať aj myšiaky, ktoré sa snažili privlastniť si hniezdo orlov a zniesli do neho svoje vajce. Orly ich vyhnali, zniesli k myšiakovmu vajcu minimálne jedno svoje a zahrievali zmiešanú znášku. Keďže inkubačná doba u myšiaka je v priemere o desať dní kratšia ako u orlov, mladý myšiak sa vyliahol ako prvý a svoje mláďa už orly nevysedeli. Zahynulo vo vajci, čo sme zistili následným rozborom orlieho vajíčka po úspešnom vyletení myšiaka z hniezda,“ opísali členovia Správy CHKO Ponitrie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.02.2021
Prvá regionálna značka na východe Slovenska
Už budúci týždeň pribudne na Slovensku nová regionálna značka – Horný Šariš. V pondelok 1. marca bude na sociálnej sieti Facebook streamované slávnostné predstavenie loga novej regionálnej značky, ktorá je, mimochodom, prvá na východnom Slovensku.
viac
09.03.2021
Nitra poskytne dotácie na aktivity v sociálnej oblasti
Mesto Nitra poskytne v roku 2021 dotácie určené na sociálnu oblasť a podporu verejného zdravia. Uchádzať sa o ne môžu fyzické i právnické osoby, ktoré pôsobia na území mesta.
viac
07.04.2021
Jarné čistenie Zobora bude tento rok trvať štyri dni
Turisti a ochrancovia prírody budú aj tento rok čistiť Zobor a turistické chodníky od odpadkov a čiernych skládok.
viac
09.06.2021
Turisti môžu využiť ponuku letných prehliadok Nitry i zoborských vrchov
Turisti a návštevníci Nitry môžu už najbližší víkend využiť ponuku na pešie i cyklistické potulky mestom a zoborskými vrchmi. Prvá bezplatná prehliadka s názvom S batohom po nitrianskych kopcoch predstaví 12. júna geologické zaujímavosti zoborských vrchov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %