Nedeľa 12.07.2020
Dnes má meniny 
Nina
°C
22.12.2018 09:50

Ministerstvo spustí ďalšiu časť systému elektronickej evidencie odpadov


Ilustračná snímka (tasr)


Elektronická evidencia odpadov môže byť čoskoro realitou. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR spustí s príchodom nového roka do ostrej prevádzky druhú časť informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH). TASR o tom informoval hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák.


Pôvodcovia a držitelia odpadov majú možnosť elektronicky podať ohlásenia za vyhradené prúdy odpadov výrobcov za rok 2018. Ohlásenia treba podať do konca februára 2019. Až do nasadenia všetkých modulov projektu ISOH sa ohlásenia dajú okrem elektronického spôsobu podania podať aj na papieri.       

"Počas novembra sme úspešne ukončili finálne užívateľské testovanie všetkých plánovaných modulov, ktoré sa majú k novému roku uviesť do ostrej prevádzky," uviedol generálny riaditeľ sekcie informatiky ministerstva životného prostredia Juraj Németh. "Aktuálne prebieha nastavenie infraštruktúrnych prvkov riešenia tak, aby služby bolo možné spustiť," hovorí.       

Aktuálna druhá fáza projektu sa sústreďuje na agendu envirorezortu a ním vedené evidencie a registre výrobcov obalov, elektrozariadení, vozidiel, pneumatík či batérií, ku ktorým bude možné pristúpiť elektronicky pomocou portálu ISOH. Projekt bude zameraný tiež na registre organizácií zodpovednosti výrobcov za odpadové prúdy, register odborne spôsobilých osôb na autorizovanú spracovateľskú činnosť, register osvedčení o odbornej posudkovej spôsobilosti, register spracovateľov, register autorizácií či katalóg odpadov.       

Portál podľa MŽP poskytne prihlásenému užívateľovi možnosť skontrolovať si svoje údaje vedené v ISOH či prístup do privátnej zóny. Návštevníci budú navigovaní prostredníctvom príkladov zo životných situácií. Ministerstvo od tohto kroku očakáva jednoduchšiu prístupnosť pre užívateľov s nižšími skúsenosťami s elektronickými službami. Portál bude tiež obsahovať odkazy na odbornú legislatívu odpadového hospodárstva.      

 Envirorezort po dokončení celého projektu očakáva prechod na výlučne elektronickú komunikáciu s úsekom odpadového hospodárstva. Tento krok podľa neho umožní mať jednotný a štandardizovaný pohľad na odpady v celej SR. Získané informácie by mali znížiť možnosť tvorby čiernych skládok a umožniť dynamicky prispôsobovať legislatívu, aby pružne reagovala na stav v odpadovom hospodárstve. Slovensko tak bude môcť napĺňať záväzok v rámci európskeho dokumentu Waste Package 2030.

Súčasný balík uvoľnených modulov k 1. januáru 2019 je druhým krokom zo štyroch plánovaných, ktoré reformu umožnia. V rámci ďalšej fázy projektu spustia funkcionalitu aj pre okresné úrady. Informačný systém bude prepojený s centrálnymi prvkami elektronickej štátnej správy, čo podľa MŽP prispeje k plnohodnotnej elektronizácii služieb prostredníctvom elektronických občianskych preukazov. Ministerstvo pracuje na samostatnej legislatívnej norme o ISOH, ktorá má zakotviť zodpovednosti povinných osôb, ako aj orgánov štátnej správy na úseku odpadového hospodárstva vo vzťahu k ISOH.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.10.2017
Poslanci NR SR schválili novelu zákona o odpadoch
Po novele zákona o ovzduší včera (18. 10.) poslanci parlamentu schválili aj druhý pilier ochrany zdravia obyvateľov a životného prostredia na Slovensku – aplikačnú novelu zákona o odpadoch. Tá zlepšuje systém nakladania s odpadmi, tak aby sa oplatilo na Slovensku triediť a recyklovať.
viac
30.12.2017
V odpadoch urobíme poriadok, sľubuje si od ISOH minister Sólymos
Slovenská republika zaplatí 12,7 milióna eur (bez DPH) za vybudovanie Informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH). Tender na jeho dodanie vyhralo ešte v novembri konzorcium firiem Tempest a Softip.
viac
17.01.2019
Zálohovanie PET fliaš a plechoviek by mohlo byť realitou už budúci rok
Zálohovanie PET fliaš a plechoviek by mohlo byť realitou už budúci rok. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý envirorezort predložil na pripomienkovanie. Výšku zálohy by malo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR určiť prostredníctvom vyhlášky.
viac
02.05.2019
V čom systém ISOH pomôže recyklácii plastov
Po marcovom prijatí smernice EÚ o znižovaní vplyvu niektorých plastových výrobkov na životné prostredie (stop jednorazovým plastom) a následnej ústretovej reakcii Slovenska k tomuto kroku sa zdá, že problém rastu plastových odpadov svojou akútnosťou na riešenie už nemusí byť na programe dňa.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %