Sobota 23.11.2024
Dnes má meniny 
Klement
°C
05.01.2018 02:07

Minister Sólymos by chcel v tomto roku dotiahnuť zonáciu TANAP-u


Bez dohody so súkromnými vlastníkmi pozemkov v Tatrách zonácia nebude.


Minister životného prostredia László Sólymos by bol rád, keby sa v tomto roku podarilo dotiahnuť zonáciu Tatranského národného parku (TANAP). O potrebe nového modelu fungovania v Tatrách sa hovorí už roky.


„Dúfam, že sa blížime k tomu, aby sme tie rôzne záujmy a požiadavky vedeli skĺbiť, nájsť kompromisy," povedal Sólymos.

Šéf envirorezortu priznáva, že bez dohody so súkromnými vlastníkmi pozemkov v Tatrách zonácia nebude. „Ctíme, že je tam súkromné vlastníctvo. Musíme sa s nimi dohodnúť, ponúknuť podmienky, ktoré budú akceptovať. Musia cítiť, že z toho budú mať nejaké plus, že tam bude národný park a začne sa ten región inak budovať,” skonštatoval minister. Pripustil, že rokovania nie sú jednoduché.       

Vedenie TANAP-u však podľa jeho slov veľmi intenzívne rokuje. Ocenil, že situáciu chce riešiť aj ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré považuje za významného partnera, aby sa zonácia podarila. „Bez nich to nejde,” poznamenal s tým, že očakáva konštruktívny prístup.       

Novú zonáciu TANAP-u sa pokúsil prijať už prvý kabinet Roberta Fica. Proti návrhu sa však zdvihla vlna kritiky. Práce na zonácii sa opäť rozbehli po obnovení envirorezortu počas pôsobenia kabinetu Ivety Radičovej, exminister József Nagy však po páde vlády v roku 2012 oznámil, že túto otázku bude musieť doriešiť nová garnitúra. Nepodarilo sa to nakoniec ani tej a zonáciu nedokončil ani Sólymosov predchodca Peter Žiga.    

Legislatívny rámec pre zonáciu dala novela zákona o ochrane prírody z roku 2007. Podľa platnej legislatívy bola zonácia schválená iba v Pieninskom národnom parku a Národnom parku Slovenský raj. Fungovanie Slovenského raja po zonácii dáva Sólymos za pozitívny príklad. Napĺňa ho optimizmom, že sa podarí aj zonácia TANAP-u. Okrem toho sa pracuje aj na zonácii národných parkov Poloniny a Muránska planina.       

Minister životného prostredia priznáva, že treba vyriešiť aj otázku zonácie Národného parku Nízke Tatry. Pripomína však, že najprv by bolo dobré nastaviť pravidlá, ako má vyzerať národný park. „Najprv sa treba dohodnúť na zásadách,” uzavrel.

Autor: (mžpsr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.12.2017
Nad štátnymi pozemkami v bezzásahových územiach by prevzali správu národné parky
Ministerstvo životného prostredia posledné mesiace intenzívne pracuje na posilnení ochrany prírody. Na neformálnych raňajkách s novinármi to uviedol šéf envirorezortu László Sólymos. Zároveň predstavil ciele envirorezortu.
viac
11.02.2020
Envirorezort predstavil zonáciu NP Muránska planina
Ministerstvo životného prostredia predstavilo projekt zonácie Národného parku Muránska planina. Ide o prvý návrh zonácie podľa kritérií, ktoré určila novela zákona o ochrane prírody a krajiny. Tá platí od 1. januára 2020.
viac
27.05.2020
PET fľaše by sa mohli zálohovať už v roku 2022
Zavedenie zálohovania jednorazových obalov by sa malo spustiť podľa pôvodného plánu v roku 2022. Zálohovanie sa odložilo na rok 2023 pre pandémiu koronavírusu.
viac
22.12.2020
Správa TANAP-u rešpektuje posun zonácie na budúci rok
Správa Tatranského národného parku (TANAP) rešpektuje rozhodnutie vlády o posunutí zonácie na budúci rok. Mesto Vysoké Tatry to považuje za "ďalší odklad pravidiel".
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %