Streda 08.02.2023
Dnes má meniny 
Zoja
°C
25.11.2022 03:20

Miesto, kde stál dub, do ktorého vošlo 12 ľudí, bude lesnícky významné


Ilustračná snímka: (tasr).


V poradí 58. významným lesníckym miestom sa má stať lokalita v lesnom poraste v extraviláne Želiezoviec v okrese Levice, kde do mája 1932 stál unikátny dub. Tento strom bol kedysi známy tým, že v jeho kmeni bola vytvorená miestnosť, do ktorej sa zmestilo až 12 ľudí.


Za významné lesnícke miesto vyhlásia Lesy SR túto lokalitu, ktorú tamojší obyvatelia poznajú pod názvom Drevený kaštieľ, 29. novembra.

Ako informuje Tatiana Figurová z Lesníckeho a drevárskeho múzea (LDM) vo Zvolene, tento dub zaradil lesník Karol Kaán, zakladateľ prvých prírodných rezervácií, medzi tri najvýznamnejšie stromy v Uhorsku. "Jeho vek zhruba v polovici 19. storočia odhadovali na 600 rokov," uviedla.

Strom bol vysoký 25 metrov (m) a koruna dosahovala šírku 50 m. Obvod kmeňa vo výške 1,1 metra nad zemou bol 830 centimetrov (cm) a priemer 265 cm. V kmeni bola vytvorená miestnosť, do ktorej sa zmestilo 12 ľudí.

"Napriek tejto bútľavine bol dub vitálny. Návštevníci doň mohli vstúpiť dverami vyrezanými z kmeňa, v miestnosti bolo aj malé okienko. Lokalita s dubom bola výletným miestom, ktoré navštevoval aj hudobný skladateľ Franz Schubert. Ten bol na pozvanie Esterházyovcov v Želiezovciach a vyučoval ich dcéry hudbu," priblížila ďalej Figurová.

Keď víchrica 29. mája 1932 dub vyvrátila, grófka Ernestina Coudenhove, vtedajšia majiteľka tamojšieho majetku, zakázala vývrat spracovať. O dva roky dub podpálili vandali.

Slávnostné vyhlásenie a označenie významného lesníckeho miesta bude spojené so zasadením nového duba.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.03.2017
Vyhlásenie predsedu ZMOS: Učiteľom patrí mimoriadna vďaka a hlboká úcta
Bratislava 28. marec 2017 – Dnešný deň historický patrí Medzinárodnému dňu učiteľov a spája sa s narodením a odkazom Jána Amosa Komenského. Združenie miest a obcí Slovenska ho vníma ako príležitosť verejne oceniť tých, ktorí sú v mestách a obciach nositeľmi vzdelanosti.
viac
14.03.2018
Nadácia Ekopolis vyhlásila 16. ročník ankety Strom roka
Nadácia Ekopolis vyhlásila v poradí už 16. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do konca apríla 2018 môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie prihlasovať stromy, ktoré sú ich srdcu blízke.
viac
23.10.2018
Vo Vajnoroch vyhlásili na 8. decembra dve miestne referendá
V bratislavských Vajnoroch vyhlásilo tunajšie zastupiteľstvo na sobotu 8. decembra dve miestne referendá. Informuje o tom mestská časť na svojom webe.
viac
05.11.2020
Na východe SR by mala vzniknúť prírodná rezervácia Oborínsky luh
Na východe Slovenska by mala vzniknúť prírodná rezervácia Oborínsky luh. Pre celé územie sa navrhuje piaty stupeň ochrany. Návrh na jej vyhlásenie predložilo ministerstvo životného prostredia do medzirezortného pripomienkového konania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.41 %