Nedeľa 28.05.2023
Dnes má meniny 
Viliam
°C
20.03.2023 11:40

Mestský úrad v Žiline bude mať vegetačnú zelenú strechu


Snímka zdroj: (Mesto Žilina).


Na budove Mestského úradu v Žiline začínajú s výstavbou vegetačnej zelenej strechy.


Informovala o tom hovorkyňa mesta Barbora Zigová s tým, že takáto strecha má mnoho pozitív - pomáha zadržiavať vlhkosť, reguluje teplotu, v zime udržuje teplo a v lete chladí.

"Budova úradu bola postavená takmer pred 40 rokmi a preto je dôležité, aby dnes spĺňala nielen technologické či úsporné, ale tiež ekologické parametre. Zelené strechy patria k jedným z adaptačných opatrení, ktoré prinášajú do miest príjemnejšiu klímu a robia ich odolnejšími. Ich benefity sa prejavia aj na redukcii nákladov na vykurovanie a chladenie," vysvetlil žilinský primátor Peter Fiabáne.

Dodal, že vegetačná strecha bude mať estetickejší vzhľad. "Zároveň bude mať výrazný vplyv na zadržiavanie vody na území mesta, ochladzovanie klímy a tlmenie hluku okolitého prostredia," zdôraznil Fiabáne. Okrem ochrany pred teplotnými výkyvmi budú vegetačné vrstvy zadržiavať zrážkovú vodu, čím sa zníži množstvo odvádzanej vody do kanalizácie. Práce budú robiť od apríla do júna tohto roku, v závislosti od poveternostných a klimatických podmienok.

Vybudovanie novej vegetačnej zelenej strechy robí žilinská samospráva cez projekt Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy v meste Žilina. Celková cena projektu je 215 339 eur a je finančne podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.11.2018
Pred mestským úradom nainštalovali nový informačný kiosk SHMÚ
Od minulého týždňa je pred Mestským úradom v Žiline nainštalovaný nový informačný kiosk Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
viac
19.06.2020
Budovu radnice v Zlatých Moravciach čaká rekonštrukcia
Mesto Zlaté Moravce začína s rekonštrukciou budovy mestského úradu. Počas rekonštrukčných prác presťahujú jednotlivé oddelenia úradu na päť rôznych pracovísk v meste, fungovať však budú v riadnom režime.
viac
15.01.2021
Židovská škola bude po rekonštrukcii centrom pre vzdelávanie a kultúru
Mesto Levice zrekonštruuje národnú kultúrnu pamiatku - bývalú židovskú školu v centre mesta. Financie na rekonštrukciu získala samospráva z nórskych fondov, informoval o tom primátor Ján Krtík.
viac
31.03.2022
Zelenú plochu pred mestským úradom v Žiline zrevitalizujú
Zelenú plochu pred Mestským úradom (MsÚ) v Žiline zrevitalizujú za takmer 29 000 eur. Stavebné práce financuje mesto podľa hovorcu Vladimíra Miškovčíka z nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.96 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %