Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
20.03.2023 11:40

Mestský úrad v Žiline bude mať vegetačnú zelenú strechu


Snímka zdroj: (Mesto Žilina).


Na budove Mestského úradu v Žiline začínajú s výstavbou vegetačnej zelenej strechy.


Informovala o tom hovorkyňa mesta Barbora Zigová s tým, že takáto strecha má mnoho pozitív - pomáha zadržiavať vlhkosť, reguluje teplotu, v zime udržuje teplo a v lete chladí.

"Budova úradu bola postavená takmer pred 40 rokmi a preto je dôležité, aby dnes spĺňala nielen technologické či úsporné, ale tiež ekologické parametre. Zelené strechy patria k jedným z adaptačných opatrení, ktoré prinášajú do miest príjemnejšiu klímu a robia ich odolnejšími. Ich benefity sa prejavia aj na redukcii nákladov na vykurovanie a chladenie," vysvetlil žilinský primátor Peter Fiabáne.

Dodal, že vegetačná strecha bude mať estetickejší vzhľad. "Zároveň bude mať výrazný vplyv na zadržiavanie vody na území mesta, ochladzovanie klímy a tlmenie hluku okolitého prostredia," zdôraznil Fiabáne. Okrem ochrany pred teplotnými výkyvmi budú vegetačné vrstvy zadržiavať zrážkovú vodu, čím sa zníži množstvo odvádzanej vody do kanalizácie. Práce budú robiť od apríla do júna tohto roku, v závislosti od poveternostných a klimatických podmienok.

Vybudovanie novej vegetačnej zelenej strechy robí žilinská samospráva cez projekt Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy v meste Žilina. Celková cena projektu je 215 339 eur a je finančne podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.01.2018
V Krupine chcú odovzdať obnovený Dom služieb aj mestský úrad
Prioritou vedenia mesta Krupina v tomto roku je obnova budov, miestnych komunikácii a tiež revitalizácia športovísk. K najväčším investíciám patrí rekonštrukcia Domu služieb, s ktorou sa začalo už vlani v lete.
viac
11.11.2020
Mesto získalo 736 946 eur z nórskych fondov na opravu kaštieľa
Mesto Želiezovce získalo 736.946 eur z grantového mechanizmu EHP a Nórska na obnovu strechy a severovýchodného krídla kaštieľa v Želiezovciach. Potvrdila to vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.
viac
04.12.2020
B. Bystrica obnoví ďalšiu MŠ z nórskych fondov
Obnovy sa už čoskoro dočká i Materská škola (MŠ) na Šalgotarjánskej ulici na banskobystrickom sídlisku Fončorda.
viac
29.12.2023
Pri budove Mestského úradu v Prešove pribudla digitálna úradná tabuľa
Vedľa vchodu do budovy Mestského úradu v Prešove na Jarkovej ulici č. 24 môžu Prešovčania aj návštevníci nášho mesta nájsť vonkajšiu digitálnu úradnú tabuľu s uhlopriečkou 55“.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %