Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
22.03.2023 12:35

Mestské lesy začali s najväčšou výsadbou stromov za posledné roky


Snímka zdroj: (bbonline.sk).


Mestské lesy Banská Bystrica začali v týchto dňoch s jarným zalesňovaním. V lesoch, ktoré vlastní samospráva, tento rok pribudne 37 650 stromčekov, z toho najviac, 11 550 smrekov.


Doteraz ide o najväčšiu výsadbu stromov za posledné roky. Informoval o tom Miroslav Strelec z kancelárie banskobystrického primátora.

"Zvýšeným zalesňovaním reagujeme najmä na minuloročné sucho, ktoré spôsobilo uschnutie časti sadeníc vysadených v minulých rokoch, ako aj odumretie väčšieho množstva starších stromov. Tie boli suchom oslabené a napadnuté podkôrnym hmyzom. Aj keď väčšina našich porastov sa obnovuje prirodzene zo semien dospelých stromov, zalesňovaním sa snažíme najmä o drevinovú pestrosť, aby budúce lesy boli odolné a ekologicky stabilné," vysvetlil riaditeľ mestských lesov Blažej Možucha s tým, že snahou lesníkov je obhospodarovať ich prírode blízkymi a trvalo udržateľnými spôsobmi.

Lesy vo svojom okolí obhospodaruje mesto takmer už 770 rokov. Nachádzajú sa v nadmorskej výške od 340 až po 1498 metrov nad morom. Zalesňovať sa vždy začínajú najskôr v nižších polohách okolo mesta a postupne sa pokračuje až pod hrebene Veľkej Fatry a Kremnických vrchov. Kým v roku 2021 bolo vysadených vyše 15 000 stromčekov, vlani ich bolo okolo 25 000.

"Na zalesňovanie využívame hlavne miestnych ľudí, ktorí s tým majú dlhodobé skúsenosti a majú vzťah k lesu. Snažíme sa takouto formou aj o podporu regiónu. Les rastie sto i viac rokov. Našu prácu tak budú hodnotiť až generácie po nás. Je dôležité, aké lesy im zanecháme. Do zalesňovania sa podľa možností preto zapoja aj žiaci materských, základných a stredných škôl v rámci aktivít lesnej pedagogiky," konštatoval hlavný inžinier mestských lesov Jozef Jankov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.10.2019
Enviromestom chce byť stále, nielen počas súťaže
Mesto pod Urpínom zvíťazilo v druhom ročníku tohtoročnej súťaže Enviromesto v kategórii Ochrana prírody a krajiny, zelená infraštruktúra, ktorú vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia v Banskej Bystrici.
viac
20.04.2020
V mestských lesoch pribudne asi 20 000 nových stromčekov
V rámci jarnej výsadby lesných pozemkov v banskobystrických mestských lesoch pribudne približne 20 000 kusov nových stromčekov.
viac
18.11.2020
Do zberu šípok sa zapojilo takmer 1300 detí
Do štvrtého ročníka Zberu šípok spoločne s Lesmi SR sa zapojilo 217 tried v rámci 23 materských a základných škôl (ZŠ).
viac
27.07.2022
Verejné toalety vynovili, naposledy sa tak stalo asi pred 30 rokmi
Verejné toalety v Banskej Bystrici na Námestí SNP a Štefánikovom nábreží prešli rekonštrukciou. Oba priestory naposledy mesto obnovovalo takmer pred 30 rokmi.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %