Nedeľa 29.03.2020
Dnes má meniny 
Miroslav
°C
03.01.2020 03:15

Mesto znížilo množstvo odpadu a chce sa zaoberať bioodpadom


Primátorka Svidníka Marcela Ivančová. Snímka: (tasr)


Mesto Svidník spustilo v tomto roku propagačnú a osvetovú kampaň v oblasti odpadového hospodárstva. Cieľom bolo zníženie množstva odpadu a zvýšenie podielu separácie. Ako pre TASR uviedla primátorka Svidníka Marcela Ivančová, na začiatku roka mali veľmi nízku mieru vytriedenia odpadu.


"Spustili sme intenzívnu kampaň, natočili sme videá z nášho zberného dvora o správnom triedení odpadu a do schránok bolo doručené množstvo letákov. Robili sme osvetu v médiách, na sociálnych sieťach, pracujeme s mládežou a deťmi, absolvovali sme niekoľko stretnutí so zástupcami organizácií a predsedami bytových spoločenstiev," uviedla Ivančová.       

Ako povedala, porovnávali tiež situáciu v množstve odpadu v iných samosprávach. "Všetky údaje smerovali k tomu, že bez odstránenia 11 veľkokapacitných kontajnerov, ktoré boli voľne prístupné a vyvážali sa dvakrát týždenne, sa situácia nezlepší. V týchto kontajneroch bol odpad nevytriedený, často nebezpečný, ako napríklad azbest. Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie, viem, že mnohí občania boli nespokojní. Bolo to ťažké obdobie, ale verila som a verím, že ideme správnou cestou," vysvetlila primátorka.       

Mesto tiež upravilo otváracie hodiny pre verejnosť na zbernom dvore. "Ponúkli sme kontajnery na bioodpad a ponúkli sme aj kompost zdarma. Už prvé faktúry ukazovali, že by to mohlo byť dobré. Nesmieme však poľaviť," povedala Ivančová s tým, že vďaka prijatým opatreniam sa im podarilo znížiť množstvo odpadu.       

"V roku 2018 sme vyviezli 3715 ton odpadu, v roku 2019 do októbra 2695 ton, predpoklad za rok 2019 je okolo 3100 ton. Trend je jednoznačne dobrý. Aj vďaka tomu sme nemuseli zvýšiť poplatok za odpad drastickým spôsobom, o šesť až desať eur ako v niektorých samosprávach, ale o tri eurá, čo je približne 25 centov za mesiac. Pritom cena za uloženie odpadu, ktorá je daná zo zákona, každoročne stúpa. Z piatich eur v roku 2018 na osem eur v roku 2019 a 13 eur v roku 2020. Riešením je znížiť množstvo odpadu a lepšie triediť," skonštatovala Ivančová.       

Zmena podľa jej slov nastala aj pri podujatiach, ktoré mesto usporadúva, počas ktorých používa papierový jednorazový riad.       

"Mesto Svidník sa zapojilo do niekoľkých výziev, čakáme na ich vyhodnotenie. V budúcom roku sa navyše musíme zaoberať aj témou bioodpadu a reagovať tak na nové legislatívne požiadavky," dodala Ivančová.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.02.2017
OLO začalo s distribúciou hnedých kontajnerov na bioodpad
Bratislavská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) začala v hlavnom meste s distribúciou hnedých kontajnerov na biologicky rozložiteľný komunálny odpad zo záhrad. Distribúcia kompostérov sa začne v marci.
viac
20.07.2017
Samosprávy sa ešte môžu uchádzať o eurofondy na kompostovanie bioodpadu
Samosprávy sa ešte môžu uchádzať o eurofondy, ktoré im majú pomôcť s bioodpadom. Na obstaranie záhradných kompostérov na bioodpad produkovaný v domácnostiach je v aktuálnej výzve vyčlenených päť miliónov eur.
viac
28.02.2019
Vývoz odpadu sa prerokoval so starostami obcí v okrese Svidník
V stredu, 27. 2. 2019 sa konalo stretnutie starostov obcí v okrese Svidník, ktorých vývoz komunálneho odpadu zabezpečujú Technické služby mesta Svidník. Stretnutie iniciovala primátorka Svidníka Marcela Ivančová.
viac
11.03.2019
Mesto Svidník navštívil minister životného prostredia László Sólymos
Počas pracovného stretnutia 8. marca bolo otvorených niekoľko tém, ktoré sú pre mesto veľmi dôležité. Jednou z nich bola informácia o stave pripravenosti budovania rýchlostnej cesty R4.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %