Utorok 27.02.2024
Dnes má meniny 
Alexander
°C
11.07.2023 09:30

Mesto začína s obnovou parku na sídlisku Zlatý potok


Park Jozefa Dekréta Matejovie vo Zvolene.


Mesto Zvolen začína s obnovou parku Jozefa Dekréta Matejovie na sídlisku Zlatý potok. Práce sa začali odstraňovaním asfaltu zo starých chodníkov, ktorý bol na mnohých miestach popraskaný. Informoval o tom hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška.


Práce budú zamerané na rekonštrukciu priestoru i na vodozádržné opatrenia. Okrem iného počíta tento projekt s osadením nádrží na zachytávanie dažďovej vody stekajúcej z vyššie položených častí sídliska, ktorá mala byť následne používaná na zavlažovanie zelene v parku.

Vedúca oddelenia výstavby zvolenského mestského úradu Soňa Chrastinová uviedla, že asfalt nahradia chodníkmi z prírodných materiálov, ktoré budú prepúšťať vodu. V jednej časti parku ich doplnia rozličnými povrchmi, čím vznikne pocitový chodník vhodný aj na výchovno-vzdelávacie účely. "Deti sa po ňom budú môcť prechádzať úplne naboso a prostredníctvom pocitov skúmať, po akom povrchu kráčajú," objasnila.

Podľa hovorcu nasledovať bude budovanie rigolov, ktoré budú vodu odvádzať do jazierka či do podzemných nádrží. Používať ju potom budú na zavlažovanie vysadených stromov a trvalkových záhonov. "Napríklad aj tých, ktoré sú už dnes vysadené v spodnej časti parku, popri chodníku a hlavnej ceste na Ulici Andreja Hlinku," spresnil.

V parku uskutočňujú aj kultúrne či športové podujatia. "Táto možnosť ostane aj po rekonštrukcii vďaka malému amfiteátru, ktorý vybudujeme. Budú aj nové lavičky i odpadkové koše," priblížil zvolenský primátor Vladimír Maňka. Doplnil, že práce zahŕňajú aj vybudovanie nového verejného osvetlenia. Rekonštrukcia parku má podľa jeho slov hodnotu takmer 650 000 eur. Mestu sa na ňu v minulosti podarilo získať príspevok 240 000 eur z európskych peňazí.

Obnova potrvá do konca roka a bude ju sprevádzať niekoľko obmedzení. "Pre vytvorenie stavebného zázemia sme museli siahnuť na dopravné ihrisko v tesnej blízkosti parku. Aj jeho okolie sa onedlho stane stavbou, budú sa okolo neho budovať rigoly i podzemné nádrže," vysvetlila Chrastinová. Povedala, že ich osadenie je dôvodom, prečo bude načas obmedzené parkovanie na blízkom parkovisku.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.07.2017
Mesto pripravilo päť projektov na zlepšenie životného prostredia
Nitrianska radnica pripravuje niekoľko projektov zameraných na zlepšenie životného prostredia v meste. Magistrát vypracoval päť zámerov, na ktoré chce získať peniaze z európskych fondov.
viac
01.08.2020
Štúrov park bude priehľadnejší a čistejší, pribudne aj nová aleja stromov
Po rekonštrukcii bude okolie parku v centre Zvolena vzhľadovo zjednotené so zvyškom námestia, dobudujú aj cyklistický chodník od Kostola sv. Alžbety k obchodnému centru Europa.
viac
25.01.2021
Nové Mesto pripravuje revitalizáciu parku na Račianskom mýte
Bratislavské Nové Mesto pripravuje revitalizáciu parku na Račianskom mýte. Cieľom projektu je naplnenie rozvojových plánov v oblasti prispôsobenia sa zmenám klímy.
viac
30.08.2023
Parky opäť napadol lykožrút, mesto tak vyrúbe ďalšie stromy
Stromy vo zvolenských parkoch aj naďalej ničí lykožrút, ďalší výrub stromov je preto podľa mesta nevyhnutný. Informoval o tom hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška. V parkoch na Zlatom potoku a pri železničnej stanici ich však samospráva spílila v marci tohto roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.96 %