Utorok 16.07.2024
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
14.03.2023 02:25

Mesto začalo poskytovať služby seniorom v dennom stacionári


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Krompachy začalo v zrekonštruovanej budove na ulici SNP poskytovať sociálne služby pre seniorov. Samospráva tam vytvorila denný stacionár, kde môžu obyvatelia tráviť čas v spoločnosti svojich rovesníkov.


Informovala o tom radnica na webovej stránke s tým, že denný stacionár je im k dispozícii počas pracovných dní od 7.00 do 15.00 h.

"V zariadení poskytujeme sociálne služby pre seniorov, ktorí žijú osamelo a potrebujú počas dňa pomoc, podporu, odbornú starostlivosť a zmysluplné naplnenie dňa. Zároveň sú určené pre tých, čo žijú so svojou rodinou, ale tá sa im nemôže venovať po celý deň, avšak ešte nepotrebujú umiestnenie do zariadenia pre seniorov," uvádza mesto. Výhodou denného stacionára je podľa samosprávy to, že seniori nestratia kontakt s rodinou a ich príbuzní nemusia mať strach o ich zdravotný stav a bezpečnosť. "Ďalšou výhodou je finančná úspora v porovnaní s poskytnutím opatrovateľskej služby v prípade, že sa táto poskytuje viac hodín počas dňa a taktiež to, že v dennom stacionári je zabezpečené celodenné stravovanie," dodáva radnica.

Počas dňa je pre seniorov pripravených viacero záujmových, terapeutických, kultúrnych a duchovných aktivít. Samospráva im zabezpečuje záujmovú činnosť formou čítania kníh, počúvania hudby, pozerania filmov, tréningov pamäte, tematických rozhovorov, prechádzok po okolí, hrania spoločenských hier a podobne.

Na obnovu budovy získalo mesto ešte minulý rok nenávratný finančný príspevok v rámci IROP. Celkové náklady na rekonštrukciu sa vyšplhali na takmer 73 000 eur.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.07.2016
V Spišskej Teplici by mal vzniknúť denný stacionár
Počet obyvateľov v obci Spišská Teplica v okrese Poprad každým rokom vzrastá. Zároveň však pribúdajú aj ľudia v seniorskom veku.
viac
03.01.2022
Krompachy plánujú zriadiť komunitné zariadenie pre seniorov s bývaním
Primátorka Iveta Rušinová uviedla, že o financie na jeho vybudovanie sa uchádzajú v rámci aktuálnej výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Mestskí poslanci schválili podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok.
viac
16.11.2022
Mesto bude prevádzkovať denný stacionár, obnovia nevyužívaný objekt
Mesto Spišská Stará Ves v Kežmarskom okrese bude prevádzkovať denný stacionár s ambulantnými sociálnymi službami komunitného charakteru. Samospráva získala na tento zámer dotáciu z Integrovaného regionálneho operačného programu.
viac
15.05.2023
V Hruštíne vybudovali denný stacionár pre seniorov
Seniorom v Hruštíne by mal od konca roka slúžiť novopostavený denný stacionár. Ide o zamagurskú drevenicu, typický zrubový dom. Celkové náklady na výstavbu boli v sume 250 000 eur. Informoval o tom manažér Miestnej akčnej skupiny (MAS) Orava Ondrej Šeliga.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.22 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %