Utorok 07.02.2023
Dnes má meniny 
Vanda
°C
16.11.2022 04:15

Mesto bude prevádzkovať denný stacionár, obnovia nevyužívaný objekt


Ilustračná snímka.


Mesto Spišská Stará Ves v Kežmarskom okrese bude prevádzkovať denný stacionár s ambulantnými sociálnymi službami komunitného charakteru. Samospráva získala na tento zámer dotáciu z Integrovaného regionálneho operačného programu.


Primátor Ján Kurňava uviedol, že hlavnou aktivitou projektu je rekonštrukcia jestvujúceho objektu, pričom sa počíta s vybudovaním zariadenia s kapacitou minimálne 12 klientov.

S výstavbou sa začne po ukončení verejného obstarávania na jar budúceho roka. Primátor predpokladá, že stavebné práce začnú v apríli a ukončené by mali byť do novembra 2023. Celkové oprávnené výdavky na projekt sú vo výške viac ako 447 000 eur, pričom mesto prispieva čiastkou asi 22 000 eur.

"Zariadenie bude zriadené v doteraz nevyužívanej budove školskej infraštruktúry. Budeme tam poskytovať sociálne služby fyzickým osobám, ktoré sú odkázané na pomoc iných, ak je ich stupeň odkázanosti najmenej III," priblížil Kurňava. Okrem toho tam klienti získajú sociálne poradenstvo i sociálnu rehabilitáciu. Využiť môžu aj ubytovanie, stravovanie s výdajňou, upratovanie a ďalšie služby a v stacionári sa zamerajú aj na záujmové aktivity.

"Jedným z cieľov je poskytovanie nových, moderných a hlavne inovatívnych služieb, ktoré budú flexibilné a budú spĺňať požiadavky a potreby klientov, ktoré sú už v iných krajinách Európskej únie samozrejmosťou. Projekt vytvára priestor na podporu práce s rodinou a blízkymi osobami," doplnil primátor s tým, že vízia je zameraná na individualitu klienta a na jeho potreby. Konkrétne aktivity zamerané na začlenenie prijímateľov sociálnej služby do spoločnosti budú realizované pomocou integračných a inkluzívnych aktivít z oblasti kultúry, športu, komunity alebo aktivitami s dobrovoľníkmi, v pracovnom živote. "Dôležitá je aj aktivizácia klienta a jeho zapojenie do života v komunite. Seniori majú veľký potenciál uplatniť svoje skúsenosti v prospech celej komunity," upozornil Kurňava.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.04.2020
Mesto Spišská Stará Ves pripravilo projekt na vybudovanie kompostárne
Mesto Spišská Stará Ves plánuje s podporou eurofondov zriadiť kompostáreň. Predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na realizáciu projektu schválili tento týždeň mestskí poslanci.
viac
19.11.2021
Pieniny majú zmodernizovaných ďalších takmer 3,7 km ciest
Prešovský samosprávny kraj vďaka európskym financiám a vlastným zdrojom dokončil tretiu etapu významného projektu modernizácie ciest v Pieninských národných parkoch. Rekonštrukciou prešiel tentoraz takmer 3,7 kilometrový úsek Hniezdne - Spišská Stará Ves, jeden mostný objekt a jestvujúce priepusty.
viac
15.06.2022
Rómske babice budú pomáhať s predpôrodnou prípravou budúcim mamičkám
V Spišskej Novej Vsi v utorok odštartoval program Misia 1000, v rámci neho bude 11 rómskych žien pomáhať s predpôrodnou prípravou budúcim mamičkám.
viac
30.09.2022
Mesto začalo šetriť energie už v lete, chystá ďalšie opatrenia
V Spišskej Novej Vsi začali šetriť energie v budovách mesta už v lete, mestská spoločnosť Emkobel chystá ďalšie opatrenia. Jej riaditeľ Marián Bubeník uviedol, že doteraz sa podarilo napríklad inštalovať fotovoltické panely na plynovej kotolni na sídlisku Mier.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.41 %