Ilustračná snímka.
Na príklade mesta Trenčín sa študenti a lektori zo siedmich európskych krajín snažili ukázať možnosti využitia rôznych prístupov na zníženie uhlíkovej stopy. Workshop bol súčasťou európskeho projektu Making-City.
Informoval o tom Vladimír Ondrejička zo Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.
Pozitívnym energetickým zónam v Trenčíne sa podľa neho počas workshopu venovali študenti a lektori STU, Technickej univerzity vo Viedni a Univerzity v Belehrade. "Tímy 36 študentov zo siedmich európskych krajín pracovali na vybranom území a navrhovali energetickú víziu danej štvrte do roku 2030, ako aj návrhy na premenu územia," doplnil Ondrejička.
Projekt Making-City rozvíja koncept budovania energetických komunít, ktoré prispievajú k zvýšeniu verejnej akceptácie projektov obnoviteľnej energie a uľahčujú prilákanie súkromných investícií do prechodu na čistú energiu.
"Postupmi a metodikami s cieľom zadefinovať takzvanú mestskú oblasť pozitívnej energie sa od decembra 2018 zaoberá 35 partnerských organizácií z celej Európy. Naše mesto účasťou v projekte aktívne podporuje činnosti v oblasti znižovania energetickej náročnosti, skleníkových emisií ako aj aktivity, ktoré reagujú na nové klimatické zmeny," uviedol projektový manažér za mesto Trenčín Vladimír Škola.