Ilustračný výrez plagátu
Kampaň „Na ceste z chudoby. (Ne)nechajme deti žobrať“ vznikla v rámci multidisciplinárnej spolupráce zastrešenej koordinátorkou ochrany detí pred násilím, ktorá pôsobí v Prešove rámci implementácie projektu Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny.
Preventívna kampaň je orientovaná zvlášť na žobranie detí.
Žobrajúci občania a zvlášť deti sa v posledných rokoch stali súčasťou života v meste Prešov, najmä počas letných mesiacov. Napriek tomu, že mesto v minulosti prijalo viacero opatrení na všetkých úrovniach výkonu samosprávy, od monitorovacej činnosti v teréne, poskytovania sociálnych služieb cez charitné poukazy, je tento problém bohužiaľ neustále prítomný.
Preto mesto Prešov spúšťa v tomto období preventívnu kampaň vytvorenú zástupcami organizácií, ktoré sa spolupodieľajú na pomoci formou poskytovania sociálnych služieb, prevenciou a intervenciou. Vznikla v rámci multidisciplinárnej spolupráce zastrešenej koordinátorkou ochrany detí pred násilím, ktorá pôsobí v Prešove v rámci implementácie projektu Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny.
Cieľom kampane je informovať širokú verejnosť o tom, že finančným príspevkom žobrajúcim občanom nepomáhajú, práve naopak vytvárajú priestor pre živenie tohto fenoménu a nechtiac ich takto lákajú do mesta vo vidine „jednoduchého zárobku“. Preto je potrebné veľmi citlivo zvážiť a komunikovať možnosti pomoci, nielen smerom k verejnosti, ale aj k ľuďom, ktorí takouto formou o pomoc žiadajú.
Preventívna kampaň je orientovaná zvlášť na žobranie detí. Dôvodom zvýšeného záujmu je ochrana detí, predovšetkým ich práv, ako to dokumentuje Dohovor o právach dieťaťa. Nejde tu len o zabezpečenie najvyššieho záujmu dieťaťa, ktorý by sa dal obmedziť na jeho rozvoj (fyzický, duševný, emocionálny), ale aj o ochranu takej hodnoty, akú predstavuje detstvo samo o sebe. Toto ustanovenie predpokladá, že dieťaťu majú tieto podmienky zabezpečiť jeho zákonní zástupcovia, a ak oni nie sú toho schopní alebo to nemôžu urobiť, vtedy zodpovednosť preberajú iné organizácie, ktoré sú na tieto účely zriaďované. S takýmto prístupom k právam dieťaťa sa nezlučuje zanedbávanie školskej dochádzky a ani to, že dieťa si musí zabezpečovať prostriedky obživy alebo iné potreby viažuce sa k detstvu takým spôsobom, ako je žobranie.
Koordinácia ochrany detí pred násilím je zastrešená národným projektom[1] Podpora ochrany detí pred násilím, ktorý je implementovaný Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny. Projekt je zameraný na zefektívnenie systému ochrany detí pred násilím prostredníctvom podpory systémovej koordinácie subjektov participujúcich na úlohách súvisiacich s ochranou detí, a to prostredníctvom 52 koordinátorov ochrany detí pred násilím, ktorí pracujú vo všetkých regiónoch SR. Aktivity projektu sú zamerané na tvorbu a realizáciu inovatívnych systémových opatrení, ktoré zabezpečia zlepšenie prístupu ku kvalitným službám pomoci pre deti ohrozené násilím, a realizujú sa v rámci celého územia SR. Odborným garantom projektu v rámci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR je Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch.