Streda 19.06.2024
Dnes má meniny 
Alfréd
°C
29.05.2023 04:15

Mesto plánuje zaviesť v odpadovom hospodárstve viaceré zmeny


Ilustračná snímka.


Mesto Lučenec plánuje v odpadovom hospodárstve zaviesť viaceré zmeny, v rámci ktorých chce priniesť nový systém férových odpadov.


Zaviesť chce množstvový zber a plánuje tiež zintenzívniť vývoz triedených zložiek odpadu. Informovala o tom hovorkyňa mesta Michaela Baboľová.

Základnou zmenou v odpadovom hospodárstve má byť spôsob spoplatňovania odpadov z fixnej ceny na cenu za vývoz zmesového odpadu podľa počtu vynesených nádob. Mesto tiež plánuje postupne zintenzívniť vývoz triedených zložiek odpadu, a to najmä zeleného biologicky rozložiteľného odpadu v exponovaných mesiacoch roka. Nový systém chce v prvej fáze zaviesť pre rodinné domy.

"Zmena bude postupná, aby si obyvatelia mohli na ňu pohodlne a prakticky zvyknúť. Obyvatelia rodinných domov dostanú na nádobu na zmesový odpad čip, ktorý bude jeho unikátnym identifikátorom. Zvozová spoločnosť pri výbere odpadu automaticky zaeviduje pomocou čítačky a čipu vývoz odpadu a priradí ho k majiteľovi nádoby," vysvetlila samospráva. Ako dodala, po zavedení zmien už platiaci obyvatelia nebudú doplácať na neplatičov, systém dokáže neplatiacich občanov identifikovať a zastaviť im vývoz.

Systém férových odpadov v Lučenci má v budúcnosti fungovať i prostredníctvom aplikácie. Občania si budú môcť predplatiť počet vývozov zmesového odpadu podľa svojich potrieb a prehľad o vývoze budú môcť kontrolovať v reálnom čase. Nový systém má obyvateľov odmeňovať aj za separovanie. "V prípade, ak občan separuje pravidelne, bude mu stačiť menej vývozov zmesového odpadu, a teda bude platiť menej," dodala samospráva.

Zavedenie zmien mesto vysvetľuje rastom cien služieb v rámci odpadového hospodárstva i prognózou do ďalších rokov spojenou so zavedením mechanicko-biologickej úpravy zmesového odpadu či triedeného zberu textílií. Zmluva so spoločnosťou MEPOS, ktorá v Lučenci zabezpečuje zber odpadov v súčasnosti, sa končí začiatkom augusta, mesto tak bude na túto službu hľadať nového dodávateľa. Férový systém odpadov chce samospráva pri rodinných domoch zaviesť do praxe od roku 2024.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.11.2017
MŽP začne budovať nový Informačný systém odpadového hospodárstva
Nový systém odstráni nedostatky súčasného systému nakladania s odpadmi, ako sú napríklad neodsledovateľnosť toku odpadu od jeho vzniku po jeho konečné spracovanie a formálne deklarovanie spracovania odpadu.
viac
30.11.2020
Košeca odpreprezentuje projekt odpadového hospodárstva na medzinárodnom fóre
Inovatívny projekt odpadového hospodárstva v obci Košeca v Ilavskom okrese bude jedným zo šiestich projektov, ktoré budú Slovensko reprezentovať v medzinárodnom finále súťaže Za inovácie v politike.
viac
11.02.2021
Zvýšenou osvetou i prístupom sa mení odpadová politika v Beluši
Problematika odpadového hospodárstva je jednou z aktuálnych a dlhodobých oblastí, v ktorej musia samosprávy vynaložiť nemalé úsilie na dosiahnutie zníženia množstva odpadu a zvýšeniu podielu separácie. Dôležitú úlohu zohráva aj osveta medzi občanmi.
viac
10.06.2023
Udržateľnosť, stabilita a podpora zelenej ekonomiky je nevyhnutná
“Podpora zelenej ekonomiky a udržateľného odpadového hospodárstva je nevyhnutná,” odkazujú výrobcovia budúcej vláde.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %