Streda 06.12.2023
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
19.04.2022 04:15

Mesto odovzdalo do užívania nové odborné učebne


Snímka zdroj: (Mesto Fiľakovo).


Tri základné školy vo Fiľakove dostali nové učebne a zariadenie, ktoré im umožnia skvalitniť odborné a inkluzívne vzdelávanie žiakov. Učebne zamerané na manuálne zručnosti i IT technológie odovzdalo mesto do užívania v stredu 13. apríla.


Vďaka projektom mesta, ktoré podporila MAS Partnerstvo Južného Novohradu, dostali dve základné školy celkom nové technické učebne a tretia moderné IT vybavenie. Projekt v hodnote vyše 70-tisíc eur podporila MAS dotáciou približne 50-tisíc eur, zvyšok samospráva dofinancovala z vlastných prostriedkov. "Je to výsledok dvojročnej náročnej práce a som veľmi rád, že učebne budú slúžiť generáciám detí. Nakoľko sú, kvôli byrokratickej náročnosti, tieto projekty prvými zrealizovanými v rámci nášho dotačného programu, verím, že Fiľakovo bude inšpirovať aj ostatných a úspešných projektov bude čoraz viac," povedal Milan Spodniak z MAS Partnerstvo Južného Novohradu, starosta Ratky.

Na základnej škole Štefana II. Koháriho mesto zriadilo učebňu techniky s odborným vybavením a učebnými pomôckami v hodnote približne 32-tisíc eur, vďaka ktorým má vzniklo podnetné prostredie na rozvoj praktických zručností žiakov.

Na základnej škole Farská lúka s vyučovacím jazykom slovenským má rovnako vznikla nová učebňa techniky za vyše 24-tisíc eur. Na rozdiel od ZŠ Koháriho, ktorá sa je zameraná na manuálne zručnosti žiakov, učebňa na Farskej lúke je určená aj na výučbu IT technológií a predmetu „malý ekologický farmár“. Súčasťou novej učebne je aj moderná 3D tlačiareň.

Na základnej škole Školská sa projekt zameral na obnovu už existujúcej učebne informatiky, do ktorej mesto nakúpilo nové IT vybavenie za bezmála 15-tisíc. Vďaka projektu sa tak zmodernizuje vyučovanie informatiky i ďalších predmetov, a zároveň sa škole znížia náklady na energie.

„Vďaka týmto projektom sa nám podarilo vytvoriť odborné učebne s kapacitou pre približne 40 žiakov našich škôl. Nie sú len pre Fiľakovčanov, nakoľko naše školy na druhom stupni navštevujú aj deti z okolitých obcí mikroregiónu. Veríme, že sme im vytvorili krajšie prostredie a podmienky, aby aj oni „pričuchli“ k životu práce, či už manuálnej alebo v oblasti informatiky. Tešíme sa, že sa nám podarilo tento komplikovaný projekt dotiahnuť do úspešného konca,“ povedal primátor Attila Agócs.

Na našej štvrtej fiľakovskej základnej škole – ZŠ Mocsáryho s vyučovacím jazykom maďarským – mesto vybudovalo nové odborné učebne s kompletným vybavením ešte v roku 2019.

 

Autor: (Klaudia MIKUŠ KOVÁCSOVÁ, hovorkyňa mesta)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.07.2020
Fiľakovo dokončuje obnovu podhradia
Samospráva Fiľakova v okrese Lučenec v tomto období dokončuje revitalizáciu podhradia Fiľakovského hradu, na ktorú dostala dotáciu v rámci cezhraničného projektu v programe Interreg.
viac
25.03.2021
ZŠ v Beluši vďaka úspešnému projektu modernizuje odborné učebne i knižnicu
Základná škola v Beluši prechádza výraznou zmenou odborných učební, a to v rámci projektu „Zlepšenie technického vybavenia – ZŠ Beluša“ s celkovou výškou oprávnených výdavkov 185 698,13 eur.
viac
16.07.2021
Fiľakovo plánuje komplexne obnoviť vnútroblok v centre mesta
Obnova okolia mestských sídlisk, ktoré boli vybudované za bývalého režimu a už nespĺňajú požiadavky dnešného života, je aktuálnou témou v mnohých samosprávach.
viac
12.01.2023
Obec pracuje na projekte energetickej obnovy 70-ročnej školy
Projekt energetickej rekonštrukcie približne 70 rokov starej základnej školy pripravuje tento rok obec Litava v okrese Krupina. O finančnú podporu vo výške približne 350 000 eur chce samospráva žiadať z plánu obnovy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %