Utorok 19.11.2019
Dnes má meniny 
Alžbeta
°C
23.09.2019 12:15

Mesto Levice chce rekonštrukciou židovskej školy vytvoriť multifunkčný priestor


Bývalá židovská škola za synagógou v Leviciach. Snímka: (tasr)


Mesto Levice plánuje zrekonštruovať bývalú židovskú školu za synagógou v Leviciach. Financie na rekonštrukciu plánuje získať z Finančného mechanizmu krajín Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu. Stavebné práce by mali byť ukončené do konca roka 2022.


„Bývalá židovská škola je súčasťou už zrekonštruovanej synagógy. Renováciou školy by sme získali kompletný multifunkčný priestor pre kultúrne aktivity v meste,“ uviedol primátor Levíc Ján Krtík.       

V zrekonštruovanom objekte židovskej školy plánuje mesto vytvoriť priestory pre základnú umeleckú školu, viacúčelové priestory pre umeleckú a rôznu záujmovú činnosť či vzdelávacie aktivity. Na druhom nadzemnom podlaží by mala byť škola prepojená so synagógou, ktorá má v súčasnosti na poschodí zriadené výstavné priestory. Tie by sa mali po rekonštrukcii židovskej školy rozšíriť aj do jej priestorov. Projekt uvažuje aj s vytvorením tvorivej dielne umeleckej remeselnej výroby, v ktorej by mohli vzniknúť priestory vhodné na výrobu umeleckých predmetov slúžiacich ako suveníry.           

Bývalá židovská škola v Leviciach sa stala národnou kultúrnou pamiatkou v roku 2015. Budova bola postavená v roku 1935, no židovská komunita si ju dlho neužila. V roku 1944 sa stala súčasťou židovského geta, po roku 1945 v nej sídlila učňovská škola. Po roku 1967 využívala priestory stredná ekonomická škola. Budova je dielom architekta Jacquesa Oblatta a je príkladom vyspelej funkcionalistickej architektúry na Slovensku. Objekt sa zachoval vo vysokej miere v pôvodom architektonickom, dispozičnom a umelecko-remeselníckom riešení.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.03.2016
Mesto Nitra zrekonštruuje budovy za milióny eur. Vezme si na to úver
Nitrianska radnica si vezme úver, z ktorého chce zrekonštruovať budovy Základnej školy (ZŠ) Tulipánová, ZŠ Kniežaťa Pribinu, Materskú školu Belopotockého a objekt, v ktorom sídli mestská polícia.
viac
29.08.2016
Mesto plánuje zmodernizovať dielne na základných školách
Mesto Levice plánuje vybaviť novým náradím a technickým príslušenstvom dielne na základných školách. Zámerom je zvýšiť záujem školákov o technické vzdelávanie, čo si vyžaduje aj pracovný trh.
viac
07.09.2016
Mestu záleží na vzdelávaní žilinských detí
Primátor Igor Choma a správca Nadácie Kia Motors Slovakia Dušan Dvořák oficiálne otvorili školský rok na Základnej škole Gaštanová 56, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Spoločne popriali žiakom úspešný rok a učiteľom veľa energie pri výkone ich práce.
viac
14.10.2019
Bývalá cirkevná škola v Brzotíne sa zmení na detský domov, budujú ho len z darov
Detský domov i priestor pre komunitu veriacich vznikne po rekonštrukcii bývalej cirkevnej školy v Brzotíne pri Rožňave. Ako TASR prezradil Róbert Mudi, farár cirkevného zboru Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku v Brzotíne, objekt by chceli sprevádzkovať v najbližších rokoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %