Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
05.02.2024 12:05

Mesto chce zrekonštruovať mestskú plaváreň


Snímka zdroj: mesto Banská Štiavnica


Plavecký bazén v Banskej Štiavnici v najbližšom období pre verejnosť neotvoria. Banskoštiavnická samospráva plánuje objekt Mestských kúpeľov, kde sa bazén nachádza, zrekonštruovať. Primátorka Nadežda Babiaková priblížila, že aktuálne mesto ukončuje verejné obstarávanie na projektovú dokumentáciu.


O zatvorení plavárne rozhodlo mestské zastupiteľstvo (MsZ) v decembri minulého roka. Hlavným dôvodom sú podľa Babiakovej vysoké prevádzkové náklady, a to predovšetkým výdavky na elektrickú energiu a plyn. "Kým predtým nám na prevádzku stačilo zhruba 200.000 až 250.000 eur, teraz vychádzajú náklady zhruba na 300.000 eur. Sú to výdavky z rozpočtu mesta, teda náklady na plaváreň a celoročné tržby sú 30.000 eur. Aj keď sa nedá posudzovať, koľko sú tržby, lebo ide o verejnoprospešnú službu pre obyvateľov," konštatovala.         

Uzatvorením prevádzky ušetrí mesto 130.000 eur, prostriedky chce použiť na vypracovanie projektovej dokumentácie alebo spolufinancovanie v prípade získania dotácie. "Súťaž máme ukončenú, uzavretú. Momentálne sme v procese uzávierky verejnej súťaže na spracovateľa projektovej dokumentácie," dodala Babiaková s tým, že dokumentácia má byť hotová na jeseň tohto roka.         

Rekonštrukciu celého objektu chcú rozdeliť na dve etapy, v prvej by sa opravil bazén a rozvody. Následne by bol spustený do prevádzky a rekonštrukcia by sa ďalej zamerala na ostatné služby, ktoré v mestských kúpeľoch sú.         

Mesto má k dispozícii štúdiu, podľa ktorej by mala celá rekonštrukcia stáť do piatich miliónov eur. Samospráva chce preto žiadať na rekonštrukciu dotáciu z Fondu na podporu športu, prípadne iných vhodných výziev. "Budeme hľadať zdroje a keď nie, tak jedným zo zdrojov je aj úver," pripustila Babiaková.         

Rozhodnutie zastupiteľstva sa nepáči miestnym obyvateľom, ktorí spísali petíciu. Požadovali v nej zachovanie mestských kúpeľov do času rekonštrukcie. Petíciu zobrali mestskí poslanci na mimoriadnom rokovaní MsZ na vedomie. Zároveň schválili uzatvorenie zmluvy o poskytovaní služby vo verejnom záujem so súkromnou spoločnosťou, ktorá v meste prevádzkuje bazén. Vo vyhradených hodinách tak bude k dispozícii pre obyvateľov a plavecký klub.         

"Vyčlenili sa na to finančné prostriedky, plus prostriedky na mzdu plavčíka a po 30. júni prehodnotíme, aký záujem zo strany obyvateľov o plávanie a využívanie tejto služby je," poznamenala Babiaková. Dodala, že poslanci súčasne schválili 3000 eur pre občianske združenie Plavecký klub Banská Štiavnica na kompenzáciu zvýšených nákladov na zabezpečenie tréningov.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.07.2020
Na tajch Klinger sa vracia plaváreň ako kedysi
Na jednom z najvyhľadávanejších banskoštiavnických tajchov Klinger vzniká historická plaváreň ako kedysi. Tzv. plaváreň s dreveným mólom bola na tajchu vybudovaná ešte v polovici 19. storočia, funkčná bola až do 70. rokov 20. storočia.
viac
29.09.2020
Na kúpalisku vybudujú tobogan, mesto na to vyčlenilo 160 000 eur
Novou atrakciou na mestskom kúpalisku v Trebišove by sa mal stať na budúci rok tobogan. Mestskí poslanci na tento účel aktuálne schválili 160 000 eur z rezervného fondu.
viac
01.03.2021
B. Štiavnica plánuje rekonštrukciu plavárne za viac ako 600 000 eur
Mesto Banská Štiavnica plánuje rekonštrukciu krytej plavárne, prvú etapu prác vyčíslilo na 604 675,50 eura. V projekte sa chce uchádzať o finančné zdroje z Fondu na podporu športu. Informovala o tom primátorka mesta Nadežda Babiaková.
viac
06.04.2022
B. Štiavnica po obnove ulice Pod kalváriou bude rekonštruovať aj Dolnú Reslu
Po rekonštrukcii ulice Pod kalváriou, ktorá aktuálne finišuje, sa začne v starobylej Banskej Štiavnici aj obnova ďalšej dôležitej cesty v centre mesta – Dolnej Resly. Náklady na jej obnovu by mali dosiahnuť približne 851 000 eur. Uviedla to primátorka Nadežda Babiaková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %