Sobota 19.09.2020
Dnes má meniny 
Konštantín
°C
02.05.2019 11:55

Mesto chce znižovať tvorbu odpadu a viac separovať ten existujúci


Ilustračná snímka (tasr)


Mesto Komárno sa zapojilo do kampane s názvom 480, ktorá poukazuje na to, že jeden človek vyprodukuje za rok 480 kilogramov odpadu. Cieľom kampane je znížiť produkciu odpadu a zároveň zvýšiť jeho recykláciu.


Ako informovala radnica, mesto v súčasnosti produkuje 16 000 ton odpadu, ktorý by podľa odborníkov mohol byť znížený o 80 až 90 percent. „Triedený odpad okrem toho možno recyklovať a jeho odvoz je menej nákladný. V tomto roku príslušné ministerstvo dalo zaplatiť obciam a mestám osobitný poplatok na základe množstva ich neseparovaného odpadu, ktorý bude v tomto roku Komárno stáť 84 000 eur a budúci rok môže prekročiť až 150 000 eur,“ povedal o dôvodoch, pre ktoré sa mesto zapojilo do kampane, primátor Béla Keszegh.       

Ako pripomenul, nové poplatky za odvoz odpadu sa pripočítajú k už existujúcim nákladom na likvidáciu komunálneho odpadu, ktoré v prípade Komárna presahujú jeden milión eur. „Naše mesto by mohlo byť krajšie, modernejšie a čistejšie, a úspory vzniknuté zbieraním odpadu a znížením produkcie odpadu by sa mohli využiť na užitočnejšie, zmysluplnejšie účely,“ skonštatoval primátor.

Podľa jeho slov už mesto zrealizovalo viaceré kroky, vďaka ktorým by sa mala produkcia odpadu postupne znižovať. „Z mestského úradu boli odstránené všetky plasty, na festivaloch boli uzatvorené zmluvy, ktoré zaväzujú poskytovateľov služieb k používaniu kompostovateľných nástrojov. Mesto vyčlenilo 160 000 eur z rozpočtu na rekonštrukciu mestských kontajnerových staníc a na obnovu kontajnerov. Okrem toho vyčlenilo z rozpočtu 2000 eur pre základné školy na zabezpečenie triedenia odpadu, prispieva tiež na vybudovanie ich komunitných záhrad. Popritom sa pripravujeme na výstavbu mestskej kompostovej stanice v Hadovciach v hodnote 1,4 milióna eur,“ doplnil Keszegh.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.07.2016
Vyznáte sa v recyklačných symboloch na obaloch? Papier, sklo a iný materiál
V druhej časti článku o recyklačných symboloch sa zameriame na ostatné materiály, z ktorých sa obaly vyrábajú, a to napríklad na papier, sklo či kovy. Vyznáte sa v označeniach na obaloch produktov? Prinášame vám prehľad tých najčastejších symbolov, s ktorými sa môžete na obaloch stretnúť.
viac
06.09.2016
Šetrite miesto v kontajneri. Ušetríte aj v peňaženke
Nápojové kartóny z džúsov, mlieka alebo vína a PET fľaše rôznych veľkostí sú používané v globálnom meradle. Ročne sa na Slovensku predajú stovky milióny nápojových kartónov a PET fliaš. Vzhľadom na ich objemnosť kladú vysoké nároky na skladovanie vyprázdnených obalov.
viac
19.10.2017
Poslanci NR SR schválili novelu zákona o odpadoch
Po novele zákona o ovzduší včera (18. 10.) poslanci parlamentu schválili aj druhý pilier ochrany zdravia obyvateľov a životného prostredia na Slovensku – aplikačnú novelu zákona o odpadoch. Tá zlepšuje systém nakladania s odpadmi, tak aby sa oplatilo na Slovensku triediť a recyklovať.
viac
08.12.2017
Globálna kríza s plastmi pokračuje bez globálneho riešenia
Ľudstvo za 50 rokov vyrobilo 8,3 miliardy ton plastov, z ktorých dokázalo recyklovať sotva 9 percent. Pri doterajšom trende do roku 2050 vyrobí plastov štvornásobne viac. To sa odráža na rastlinstve a zdraví rýb či ostatných živočíchov v oceánoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.91 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %