Ilustračná snímka SHUTTERSTOCK
Jeseň v mestách a obciach tradične patrí príprave rozpočtov miest a obcí na ďalší kalendárny rok. Súčasťou rozpočtov, ako základného ekonomického nástroja sú aj očakávané príjmy upravené v daňových všeobecne záväzných nariadeniach.
Združenie miest a obcí Slovenska v priebehu tohto roka mnohokrát upozorňovalo na negatívne dopady prijímanej legislatívy, na riziká presunu nových povinností na mestá a obce bez finančného krytia a v tejto súvislosti informovalo poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, členov vlády, ale aj napríklad Radu pre rozpočtovú zodpovednosť a pani prezidentku.
Združenie miest a obcí Slovenska začiatkom roka upozornilo na negatívne ekonomické dopady a finančné hrozby súvisiace so schvaľovaním mnohých zákonov a už vtedy konštatovalo, že ani navýšené príjmy samospráv nebudú v tomto roku stačiť na financovanie vládnych opatrení. Podľa našich odhadov zo začiatku roka bude samosprávam chýbať približne 80 mil. eur. Či už to súviselo s vyplácaním 13. a 14. platu, s dopadmi chodníkovej novely, výrazným dofinancovávaním preneseného výkonu štátnej správy z peňazí miest a obcí, zvýšeným poplatkom za skládkovanie, navyšovaním miezd v regionálnom školstve, tzv. obedmi zadarmo, povinným čipovaním psov, ale aj nedávno schváleným znížením odpočítateľnej položky pri dani z príjmu fyzických osôb.
Samosprávy pri tvorbe svojich rozpočtov na budúci rok budú preto podľa nás stáť medzi dvomi možnosťami, buď sa poslanci mestských a obecných zastupiteľstiev rozhodnú navyšovať miestne dane a poplatky, alebo sa rozhodnú obmedzovať rozsah konkrétnych verejných služieb a investičných aktivít. Mestá a obce na rozdiel od štátu musia schvaľovať vyrovnaný rozpočet, apreto musíme očakávať prijímanie takých rozhodnutí, ktoré budú musieť mať určitý negatívny dopad na všestranný rozvoj územia a oprávnené potreby obyvateľov.