Nedeľa 13.06.2021
Dnes má meniny 
Anton
°C
14.05.2021 10:20

Matica slovenská vydala Najkrajšie slovenské povesti


Matica slovenská. Snímka zdroj: (tasr).


Vydavateľstvo Matice slovenskej prináša na knižný trh novinku Najkrajšie slovenské povesti. Publikácia vzdáva poctu velikánom slovenskej povesťovej tvorby Pavlovi Dobšinskému, Jozefovi Cígerovi Hronskému a Márii Ďuríčkovej.


„Takto spracovaný výber z tohto významného segmentu dedičstva Slovákov doteraz nevyšiel,” informovala hovorkyňa MS Veronika Grznárová.

Autorom knihy je profesor Ondrej Sliacky, jedna z najvýraznejších osobností slovenskej detskej literatúry a literárnej vedy na prelome tisícročí. „Knihou Najkrajšie slovenské povesti sprístupňuje mladej generácii mimoriadne vzácnu súčasť nášho duchovného dedičstva – náš príbeh, ako je zobrazený v kolektívnej pamäti a fantázii národa,” priblížil riaditeľ Vydavateľstva MS Stanislav Muntág dielo, ktorým autor vzdáva poctu Dobšinskému, Cígerovi Hronskému a Ďuríčkovej adaptáciou niektorých motívov z ich zbierok. „Majstrovsky príbehovo spracoval aj motívy niektorých ľudových piesní a balád vrátane piesne Na Kráľovej holi, a v podobe autorských povestí zakomponoval aj niekoľko výnimočných osobností, ako sú Samuel Mikovíni, Vladimír Kompánek a ďalší,” dodal Muntág k dielu, ktoré ilustrovala Kristína Šimková.

Matica slovenská sa dlhodobo venuje literárnym adaptáciám povesťových zbierok v knižnej sérii Povesťová mapa Slovenska. V diele Najkrajšie slovenské povesti  nájde čitateľ 64 povestí z rôznych oblastí Slovenska. „Rozdelené sú do tematických okruhov Pokiaľ len ľudská pamäť siaha (legendy a báje), Najprv Tatári, potom Turci, O mestách, dedinách, zámkoch i hradných ruinách a napokon O horách, riekach a ich podivných obyvateľoch,” dodala Grznárová.

 

Matica slovenská

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.08.2016
Prázdniny bez nudy
V utorok 16. augusta sa na diakovskej Colnici uskutočnil už siedmy ročník obľúbeného podujatia Prázdniny bez nudy, ktorého organizátormi sú Miestny odbor Matice slovenskej v Diakovej a Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK.
viac
06.03.2018
V mrznúcej Istebňanke sa zišli otužilci z Oravy, Turca i Liptova
Pri teplote vzduchu mínus 4 stupne a vody okolo nuly, sa otužilci zdržali niekoľko minút v mrznúcej vode a k tomu si ešte spievali svoju hymnu. Početná skupina divákov drkotala zubami vari viac ako čvachtajúci sa plavci a mne samému nabehli riadne zimomriavky.
viac
27.07.2018
Národné matičné slávnosti budú po štyroch rokoch opäť v Martine
Národné matičné slávnosti sa uskutočnia 3. a 4. augusta v Martine pri príležitosti 155. výročia založenia Matice slovenskej (MS) a 25 rokov existencie Slovenskej republiky. Ponúknu folklór, divadlo, výstavu aj mimoriadne oceňovanie známych slovenských osobností.
viac
09.10.2020
Fotopublikácia predstaví Považskú Bystricu a jej okolie z vtáčej perspektívy
Podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu a predstaviť krásy Považskej Bystrice a jej okolia z vtáčej perspektívy je hlavným cieľom pripravovanej fotopublikácie Považská Bystrica a okolie z neba.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.60 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %